O změně léčby při depresi rozhoduje pouze lékař!
Po týdnech až měsících trápení jste se konečně rozhodli zajít k psychiatrovi, který vám na depresi nebo úzkostné stavy doporučil užívání antidepresiv. Dříve než úleva ale nastoupily nežádoucí účinky, které se s léčbou pojí. Je to důvod k vysazení léku?
Přechodné obtíže
Užívání antidepresiv může být, podobně jako v případě jiných typů léků, doprovázeno více či méně závažnými nežádoucími účinky. Poměrně často se v úvodu léčby vyskytuje nepříjemná nevolnost, průjmy nebo zvýšená intenzita úzkosti. Ve většině případů ale tyto obtíže postupně zcela vymizí. Pokud však přetrvávají nebo se stávají nesnesitelnými, je namístě konzultovat vhodnost terapie se svým lékařem. Někdy postačí upravit dávkování preparátu, jindy je třeba antidepresivum vyměnit zcela.
Dejte lékům čas
Antidepresiva potřebují nějakou dobu, než začnou působit. Bylo by proto chybou léky vysadit, pokud se necítíte lépe po první týdnu jejich užívání. Teprve když se vaše potíže nezlepší po 6–8 týdnech léčby, je vhodné poradit se se specialistou, který přípravek předepsal. Zanevřít na antidepresiva příliš brzy je podle odborníků velikou chybou. Dalším omylem by bylo pokoušet se psychické problémy řešit s pomocí alkoholu či drog. Tyto „berličky“ totiž přinášejí úlevu pouze krátkodobě. V konečném důsledku duševní stav dotyčného jen zhorší a samotnou léčbu antidepresivy spíše komplikují.
Pokud si z jakéhokoliv důvodu nejste jisti, zda je pro vás terapie daným antidepresivem vhodná, nebojte se o svých obavách mluvit. Odborník by měl být vždy schopen léčbu upravit tak, aby byla dostatečně účinná a co nejméně zatěžující.
(veri)
Zdroj:
/www.webmd.com