Období chřipky se opět blíží. Už jste se nechali očkovat?
Chřipka se většinou ohlásí rychle, nečekaně a v plné síle. Během pár hodin se rozbolí hlava i svaly, horečka vystoupá nad 38 stupňů a schvácený pacient ulehá do postele. Jak jejímu náhlému zásahu zabránit? Očkováním.
Co se v těle při chřipce děje
Chřipkové viry napadají horní i dolní cesty dýchací a k horečce se často přidává také suchý kašel. Rýma ani kašel s vykašláváním hlenu nejsou pro chřipku typické. Mohou se ale objevit, pokud je oslabený organismus napaden nasedající bakteriální infekcí. Chřipka s nekomplikovaným průběhem si žádá 1 až 2 týdny léčení. V případě vážných komplikací, jako je zápal plic nebo onemocnění srdce, je léčba delší i náročnější.
Léčba chřipky ve znamení klidu na lůžku
Pokud onemocníte chřipkou, léčba spočívá především v klidovém režimu v domácím prostředí, dostatečném příjmu tekutin a snižování horečky pomocí léků. Antibiotika se užívají jen tehdy, když se k chřipce přidá infekce způsobená bakteriemi.
- Nemocný by měl omezit přímý kontakt s dalšími lidmi, aby minimalizoval riziko nákazy.
- Důležitá je také hygiena rukou, jelikož chřipka se může kromě kapénkové cesty šířit také podáním ruky nebo kontaminovanými předměty.
Vhodný čas na očkování
Účinná prevence chřipky spočívá v očkování, které výrazně snižuje výskyt tohoto virového onemocnění. Očkování by mělo proběhnout před začátkem chřipkové sezóny, která u nás připadá obvykle na období prosinec až březen.
- Ideálním obdobím pro podstoupení očkování je říjen.
- Vakcíny proti chřipce mají každý rok jiné složení a většinou jsou k dispozici již od září u praktických lékařů a v očkovacích centrech.
- Očkování nemohou absolvovat kojenci do 6 měsíců věku, těhotné ženy v prvním trimestru těhotenství ani osoby s alergií na vaječnou bílkovinu nebo antibiotikum neomycin.
Kolik Čechů se nechává oočkovat
Lékaři a hygienici doporučují očkování všem věkovým skupinám, obzvlášť důležité je ale pro osoby starší 65 let nebo pro pacienty s chronickými onemocněními. Přestože Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí doporučuje, aby proočkovanost populace proti chřipce dosahovala 75 %, v ČR je počet očkovaných mnohonásobně nižší – pohybuje se pod 5 %. Ve skupině chronicky nemocných je sice statistika lepší (24,8 %), v počtu očkovaných ale ČR stále zaostává za evropským průměrem, který je 47 %. Například v Severním Irsku je očkováno 57 % chronicky nemocných osob.
Nechte se očkovat!
České zdravotní pojišťovny hradí některým skupinám obyvatel očkování proti chřipce v plné výši. Týká se to například osob umístěných v léčebnách dlouhodobě nemocných nebo některých pracovníků ve zdravotnictví. S úhradou do výše, kterou stanoví vyhláška, mohou počítat také senioři nad 65 let věku nebo pacienti po některých transplantacích. Zdravotní pojišťovny nabízejí příspěvky na očkování proti chřipce i pro další skupiny obyvatel, a to v rámci svých preventivních a bonusových programů. Zkontrolujte si u své pojišťovny konkrétní výši příspěvku na očkování a nechte se proti chřipce očkovat.
(pak)
Zdroje:
http://www.szu.cz/tema/prevence/ockovani-proti-sezonni-chripce-otazky-a-odpovedi
https://www.ecdc.europa.eu/sites/portal/files/documents/seasonal-influenza-antiviral-use-2018.pdf