Studená sprcha a kafe? Co (ne)dělat při otravě alkoholem
Otrava alkoholem může skončit i smrtí, proto je důležité ji rozpoznat včas pomoct. Poskytnutí první pomoci se může hodit při návštěvě restaurace, na ulici nebo na pracovním večírku.
Největší riziko otravy alkoholem hrozí, pokud člověk zkonzumuje velké množství alkoholu v krátkém čase. Takzvané binge drinking znamená vypití pět nebo více jednotek alkoholu během 2 hodin, u žen stačí čtyři nápoje. Jednotkou alkoholu se myslí malé pivo, 1,5 deci vína či jeden panák.
Jak poznat otravu alkoholem?
Příznaky otravy alkoholem:
- setřelá řeč
- zmatenost
- špatná koordinace
- zakopávání
- lepkavá, vlhká pokožka
Závažné příznaky otravy alkoholem:
- neschopnost zůstat při vědomí
- zvracení
- křeče
- pomalé dýchání (méně než 8 dechů za minutu)
- pomalý tep (méně než 60 tepů za minutu)
- nižší tělesná teplota
- bledost nebo zarudnutí
Co dělat při otravě alkoholem?
Neměli bychom člověka sprchovat studenou vodou ani mu podávat kávou. Za střízliva sice dokážou nabudit organismus, jenže člověku s otravou alkoholu mohou uškodit.
Co ovlivňuje toleranci alkoholu?
- tělesná hmotnost (čím nižší, tím vyšší toxicita)
- pohlaví (ženy jsou citlivější)
- věk (mladší, a naopak staří lidé jsou citlivější)
- konzumace jídla během požívání alkoholu (pokud je člověk najezený, část alkoholu se dostane s jídlem do střev a nevstřebá se do krve)
- léky (rizikové jsou hlavně tlumivě působící léky, protože násobí tlumivé účinky alkoholu: hypnotika, antiepileptika, sedativa)
Otrava alkoholem se může objevit u člověka, který to s pitím jednorázově přehnal, u experimentujícího mladého člověka i u alkoholiků. Při dlouhodobější pravidelném pití se sice tolerance alkoholu zvyšuje, později však kvůli poškození jater prudce klesá. To může vést k otravě i po minimálním množství alkoholu.
Tip uLékaře.cz: Aplikace Záchranka v mobilu je po ruce, když bude stav opravdu vážný. U preventivních otázek se obraťte na naše lékaře online.