Stupeň aktivity prozradí, jak jsou právě teď klíšťata nebezpečná
Chystáme-li se na dovolenou do přírody, obvykle nás zajímá, jaké meteorologové předpovídají počasí. Ne každý už ale ví, že Český hydrometeorologický ústav zveřejňuje také užitečnou předpověď aktivity klíšťat.
Číhající nebezpečí
Nebezpečí napadení klíštětem nezávisí, jak by se mohlo zdát, pouze na celkovém počtu klíšťat, které se v dané lokalitě vyskytují. Odborníci mluví také o takzvané aktivitě klíšťat. Čím je jejich aktivita vyšší, tím více klíšťat je v danou chvíli připraveno k napadení hostitele, ať už jde o člověka, nebo zvíře. Vedle rizika, že si s sebou domů přineseme nezvaného společníka, se tak zvyšuje také nebezpečí nákazy klíšťaty přenosnými chorobami, jako je klíšťová encefalitida nebo lymeská borelióza.
Předpověď dvakrát týdně
Protože je aktivita klíšťat do značné míry závislá na počasí, vydává Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem její aktuální předpověď vyjádřenou na stupnici od jedné do deseti, a to každé pondělí a čtvrtek, obvykle od dubna do října. Součástí předpovědi jsou rovněž užitečná doporučení:
- Stupně 1 a 2 (malé riziko): Pro návštěvu přírody zvolte oblečení z hladké světlé látky. Večer a ráno pečlivě prohlédněte celé tělo, případně odstraňte klíště.
- Stupně 3 a 4 (mírné riziko): Před vycházkou aplikujte repelent, v přírodě si volně nesedejte ani nelehejte. Nezapomeňte se po návratu prohlédnout.
- Stupně 5 a 6 (středně velké riziko): Kromě užití repelentu a opakovaných prohlídek těla odborníci radí nevstupovat do křovin.
- Stupně 7 a 8 (velké riziko): Varování je vedle křovin rozšířeno také na bylinnou vegetaci, především na okraji lesa, vodních toků a listnatého mlází.
- Stupně 9 a 10 (nejvyšší riziko): Nejmenší nebezpečí napadení klíštětem hrozí při pohybu pouze po zpevněných cestách. Do listnatých a smíšených lesů mimo takové stezky raději vůbec nevstupujte. Repelent a prohlídka těla jsou samozřejmostí.
(veri)
Zdroj: www.mzcr.cz