Studie varují před e-cigaretami
Regulace elektronických cigaret je v současnosti diskutovaným tématem jak v zahraničí, tak u nás. I v Poslanecké sněmovně České republiky se na toto téma počátkem května 2010 konal seminář s názvem "Elektronická cigareta – lék, nebo jed?".
Podle zahraničních odborníků by měly být elektronické cigarety regulovány, označovány a baleny podle stejných pravidel jako všechny ostatní nikotinové výrobky. A to i přesto, že elektronická cigareta v úloze dodat tělu nikotin naprosto selhává. Na tento podstatný nedostatek ukázala nedávno odborná studie amerických autorů publikovaná v časopise Tobacco Control.
Nikotin bez daní a regulací
Elektronická cigareta se skládá z baterie, elektronického řídicího obvodu, rozprašovače a náplně. Náplň obsahuje nikotin, propylenglykol a další chemické látky a podle výrobců e-cigaret by měla dodat tělu nikotin bez nutnosti inhalovat další zplodiny tabákového dýmu. Elektronické cigarety jsou prodávány on-line a v některých zemích i v běžných obchodech. V současnosti jsou však tyto produkty úplně mimo jakoukoli regulaci – na rozdíl od jiných výrobků, které mají za úkol dodat tělu nikotin, jako jsou nikotinové žvýkačky nebo náplasti.
Elektronické cigarety v testech propadly
Podle názoru odborníků, kteří zkoumali účinnost elektronických cigaret, může být elektronická cigareta pro kuřáky užitečná maximálně jako placebo. Komentář profesora Thomase Eissenberga, pod jehož vedením podrobil tým vědců elektronické cigarety podrobnému zkoumání, je poměrně zdrcující: "Zákazníci mají právo očekávat, že produkt, který má tělu dodávat náhradní nikotin, bude fungovat bezpečně a spolehlivě. Výsledky našich studií však ukazují, že testované elektronické cigarety účinnou látku vůbec nedodávají tak, jak mají. Nejde jen o to, že by ve skutečnosti dodávaly méně nikotinu než obyčejná cigareta. Spíše to vypadá, že elektronické cigarety nedodávají vůbec žádné nebo jen nezměřitelně malé množství nikotinu. Z hlediska dodávky nikotinu je tedy elektronická cigareta účinná asi stejně jako šlukování z nezapálené cigarety."
Nenechte se napálit
Podle odborníků právě přísnější regulace elektronických cigaret povede k tomu, že se k zákazníkům dostanou bezpečné a účinné produkty. Po zavedení regulace bude muset být účinnost každého produktu objektivně zhodnocena a elektronické cigarety budou muset být baleny a označeny způsobem, který je normálně vyžadován u všech výrobků obsahujících farmakologicky aktivní látku. Do doby, než začnou pro elektronické cigarety platit stejná pravidla jako pro všechny výrobky obsahující nikotin, by proto měli být zákazníci v používání elektronických cigaret opatrní.
(vek)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com