Než půjdete k lékaři zodpovězte si několik základních otázek. Pomůže mu to lépe nastavit léčbu
Před návštěvou lékaře věnujte zvýšenou pozornost svým obtížím. Lékař s vaší pomocí snáze zhodnotí, nakolik je vaše onemocnění pod kontrolou.
-
Jak moc se zadýcháváte? Je tomu tak i v klidu? Budí vás v noci ze spaní pocit nedostatku dechu? Dušnost je základním příznakem srdečního selhání. Při nedostatečné funkci levé komory srdce dochází totiž k hromadění tekutiny v plicní tkáni. Tekutina v plicích znesnadňuje navázání kyslíku na červené krvinky. Nemocný člověk se proto zadýchává – zprvu při fyzické aktivitě, při pokročilejším onemocnění i v klidu, zejména vleže v posteli. Může se jednat i o záchvatovitou noční dušnost, někdy bývá spojena s kašlem. (1, 2)
-
Nakolik vás vaše onemocnění omezuje v každodenních aktivitách? Sami víte nejlépe, zda jste schopni si zajistit své potřeby a fungování domácnosti. Přemýšlejte nad činnostmi s různou náročností, jako je nákup, úklid, chůze do schodů či jen základní hygiena. (3)
-
Cítíte se vyčerpaní? Únava patří k nejčastěji uváděným obtížím pacientů se srdečním selháním. Souvisí mimo jiné s tím, že kosterní svaly nedostávají pro svou práci od oslabeného srdce dostatek kyslíku. (1)
-
Otékají vám nohy a břicho? Nedostatečná kapacita pravé části srdce k přečerpání kolující krve způsobuje hromadění tekutiny v podkoží dolních končetin a v břišní dutině. Otoky nohou bývají těstovité, prstem v nich vytlačíte důlek. Začínají v oblasti nártu a kolem kotníků a postupují směrem vzhůru. Tekutina uložená v břiše se projevuje problémy s trávením spolu s tlakovou bolestí v pravé části břicha pod žebry a nechutenstvím. Někdy se nápadně zvětší objem břicha, pak nedopnete kalhoty. (1)
Rizikovým faktorem pro srdeční selhání může být například prodělaný srdeční infarkt, vysoký krevní tlak, cukrovka a zvýšená hladina cholesterolu. Důležité jsou vzhledem k možnému vlivu dědičnosti i údaje o chorobách vašich nejbližších příbuzných. Napište si, jaké berete léky. Vzájemné působení látek v nich obsažených může být nebezpečné. Současně může dobře nastavená léčba přidružených chorob významně zlepšit průběh srdečního selhání. (1)
Nebojte se v průběhu lékařské kontroly ptát. Lékař vám načrtne další průběh nemoci
Na témata, která jsme nastínili výše, se vás lékař pravděpodobně sám zeptá, a čím konkrétnější odpověď mu poskytnete, tím lépe. V ordinaci ovšem nemusíte být pasivním činitelem, nebojte se ho v případě nejasností či chybějících informací sami zeptat. Jak mohou vypadat vaše otázky?
- Kde se bere jistota, že se jedná o srdeční selhání? Problémy, jako jsou dušnost, únava či otoky nohou, mohou být součástí i jiných onemocnění. Pro zjištění správné diagnózy je nutné podstoupit lékařské vyšetření včetně odběrů krve a přístrojových vyšetření, jako je natočení EKG křivky a provedení ultrazvukového vyšetření srdce (echokardiografie). (1)
- Jak se srdeční selhání obvykle léčí? Léčebná opatření zahrnují současné užívaní několika léků, úpravu životního stylu, někdy může být nutný i operační zákrok. Pro úspěch léčby je klíčová spolupráce pacienta i jeho rodiny. (2)
- Jak mám sledovat průběh onemocnění? Jak poznat, že se onemocnění zhoršuje? Je nutné vědět, kdy informovat lékaře o zhoršení příznaků onemocnění. Může se jednat o náhlý nárůst hmotnosti, zhoršení otoků či dušnosti. Pokud máte trvající bolesti na hrudi, jste-li současně dušní a opocení, pociťujete-li nedostatek dechu i vsedě či jste prodělali ztrátu vědomí, volejte ihned rychlou záchrannou službu. (2)
- Může mít srdeční selhání vliv i na jiné orgány či nemoci? Omezená dodávka kyslíku vlivem srdeční nedostatečnosti zhoršuje orgánové funkce i vývoj dalších chorob. Časté je poškození ledvin, jater a plic. Nelze zapomínat ani na psychiku, středně těžká až těžká forma deprese se vyskytuje u 20–40 % pacientů s trvajícím srdečním selháním. (4)
Abyste měli všechny navrhované otázky přehledně po ruce, můžete si stáhnout leták, který byl právě za tímto účelem připraven.
(sliv)
Zdroje:
1. https://www.ikem.cz/cs/srdecni-selhani/a-414/
2. https://int2.lf1.cuni.cz/1LFIK-56.html
3. https://www.wikiskripta.eu/w/Srde%C4%8Dn%C3%AD_selh%C3%A1n%C3%AD_(interna)
4. MÁLEK F, MÁLEK, I. Srdeční selhání. Praha: Karolinum, 2018.