Když jsou injekce nutné
Pokud vás bude čekat léčba podávaná do žil, injekcím se nevyhnete. Nemusíte však mít obavy ze spousty vpichů. Sestra zajistí jeden žilní vstup, obvykle tzv. kanylou, zaváděnou nejčastěji do hřbetu ruky nebo na vnitřní stranu předloktí. Všechna léčiva pak půjdou touto cestou. Současné systémy umožňují i zapojení více vaků s léčebnými roztoky a postupné aplikování jednotlivých látek podle potřeby a typu konkrétní léčby. Sestra tak jen vymění zavěšenou „kapačku“ a vaše žíly nechá na pokoji. Nemusíte se proto bát ani léků proti nevolnosti či jiné podpůrné léčby chemoterapie (například proti bolesti, alergii nebo infekci). I když bude tato léčba předepsána v injekční formě, nebude to pro vás znamenat injekci navíc.
Ptejte se na alternativy
V některých případech ale není zavedení žilního vstupu nutné nebo vhodné. V tom případě byste měli vědět, že léky proti nevolnosti se neaplikují pouze injekčně. Lze je podat i v jiných formách, a to jako:
- čípky, které se zavádějí do konečníku, kde se díky bohatému prokrvení dobře vstřebají a rychle účinkují,
- tablety rozpustné pod jazykem, které jsou díky rychlému nástupu účinku vhodné pro akutní nevolnost, a
- klasické tablety, které buď působí na akutní nevolnost stejně jako tablety rozpustné pod jazykem, nebo mají pomalejší nástup účinku, proto se nepoužívají na akutní potíže. Jejich obrovskou výhodou ale je, že po nich nemusíte sáhnout až ve chvíli, kdy vám je nevolno. Lze je totiž užívat preventivně a jediná tableta spolehlivě tlumí zvracení na několik následujících dní.
Může se stát, že typ vaší chemoterapie nezpůsobuje nevolnosti, pak vám lékař pravděpodobně žádné léky nepředepíše. V každém případě je ale důležité zeptat se ho na možnosti jejich léčby pro případ, že by se u vás tyto obtíže objevily, obzvlášť pokud z nich máte obavy. Tím, že se mu svěříte, pomůžete mu vybrat tu nejvhodnější formu jejich léčby.
(mir)
Zdroj:
https://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/physical-side-effects/nausea-and-vomiting.html