Bojíte se k lékaři? „Dojděte si“ k němu na dálku
Ačkoliv to může vypadat, že strach je něco nežádoucího, z evolučního hlediska představuje nezbytnou pojistku, která nás ochraňuje před nejvýznamnějšími hrozbami. Stejně jako divoce uskakuje ve volné přírodě gazela, když ucítí predátora, se mohou někteří z nás úzkostlivě vyhýbat návštěvě lékaře. A není divu – nemocnice jsou skutečně místa, kde se často dějí věci spojené s bolestí a utrpením. Zasáhnout by ovšem měl náš rozum s uvědoměním, že péče o zdraví svou důležitostí převyšuje krátkodobé pocity nepohodlí. Anebo vyzkoušejte způsoby, kterým toto nepohodlí omezíte.
Děsí vás představa bolestivého zákroku? Nežijete ve středověku, od bolesti jde účinně ulevit
Poměrně častý je strach z návštěvy zubního lékaře, který bývá spojený s obavou z bolestivého vrtání a trhání. Pokud vás ovšem paralyzuje natolik, že jste ho nenavštívili už roky, možná vás „vyléčí“ neutuchající bolest, kterou způsobují neřešené zubní obtíže. Navíc si koledujete o mnohem závažnější zdravotní problémy než zubní kaz. Této situaci je však možné předejít, často pomůže jen o svém strachu s lékařem komunikovat a spolu s ním nalézt vhodnou prevenci bolesti.
Někteří lidé se už od dětství potýkají se strachem z injekcí, který se odborně nazývá trypanofobie. Ovšem i s ním jde pracovat a bolesti spojené s vpichem jehly zabránit pomocí znecitlivujícího krému.
Naštěstí nežijeme ve středověku a dnešní medicína nabízí řadu prostředků na tlumení bolesti. To samo o sobě ovšem strach z lékaře nevyřeší…
Obavy z návštěvy lékaře se mohou projevit vysokým krevním tlakem
Lidé se totiž nebojí jen bolestivého zákroku, jejich strach může být jak plný rozporů (mohou se bát, že se u nich nemoc neodhalí a zároveň se obávat vyšetření), tak i velmi nekonkrétní – může ho vyvolávat celá řada spouštěčů. O tom mimo jiné vypovídá i dotaz, který přišel do naší poradny a v němž se žena obrací na naše lékaře s prosbou o radu v souvislosti s úzkostmi a panikou u svého přítele, které se týkají vyšetření, injekcí či jakéhokoliv zásahu do těla.
Projevy tohoto strachu však mohou být až překvapivě konkrétní, od zpocených rukou přes bušení srdce až po zvýšený krevní tlak. Poslednímu jmenovanému projevu se říká syndrom bílého pláště a týká se až třetiny lidí, kterým byl poprvé měřen tlak v ordinaci lékaře. Léčba vysokého krevního tlaku by proto měla být zahájena až po absolvování více měření, ačkoliv z některých zjištění vyplývá, že jeho krátkodobé zvýšení může být jeho předzvěstí spojenou s vysokým rizikem srdečně-cévních onemocnění.
Mezi způsoby, jak lze tuto diagnózu potvrdit, patří měření tlaku v prostředí domova pomocí domácího tlakoměru či kontinuální měření tlaku pomocí Holterova monitoru. Ten vám zapůjčí v nemocnici. Vzdálené monitorování tlaku doporučuje například i Americká asociace kardiologů. Jak dokládají dotazy z naší poradny (např. zde či zde), může se projevit nejen v kardiologické ordinaci nebo ordinaci praktického lékaře, mohou se s ním potýkat např. i těhotné ženy při pravidelných kontrolách v poradně.
Reakcí na strach z lékaře by rozhodně nemělo být vyhýbání se mu, tím uškodíte jen sami sobě a zanedbanou prevenci budete zbytečně dohánět akutními zákroky, a možná se to dokonce neobejde bez dlouhodobých následků na vašem zdraví. V dnešní době, kdy se stále zvyšuje význam preventivních vyšetření, to platí dvojnásob.
Jak na strach z lékařů? Pokud si ho přiznáte, máte z poloviny vyhráno
Psycholožka zaměřující se na oblast zdraví Jennifer Hayová, Ph.D., působící v Memorial Sloan-Keterring Cancer Center v New Yorku, doporučuje začít řešit strach z lékařů tím, že si ho přiznáte. Tak podle ní máte z poloviny vyhráno. Nejste jediní, kdo jím trpí, rozhodně se nemáte za co stydět. Poté je třeba co nejkonkrétněji stanovit, co ve vás strach vyvolává, spouštěči se při návštěvě lékaře pokud možno vyvarovat a na svém strachu dlouhodobě pracovat. K dispozici je řada psychoterapeutických možností, například behaviorální terapie.
Drobná opatření vám však mohou ulevit hned: Pokud se bojíte přímo svého lékaře, není nic jednoduššího než ho změnit, na to máte ze zákona právo. Pokud vás děsí průběh vyšetření, seznamte se se všemi jeho detaily a uvidíte, že z vás strach brzy opadne. Často jde o převlečený strach z neznámého. Obáváte-li se nepříznivé diagnózy, uvědomte si, že jejím oddalováním se situace jen zhoršuje.
Pokud vám stačí ucítit nemocniční dezinfekci nebo spatřit bílý plášť a už padáte do mdlob, můžete využít naši poradnu. Nenahradí sice nepříjemná vyšetření, ale alespoň díky ní nemusíte při obtížích zbytečně odkládat poradu s lékařem nebo s ním dlouhodobý kontakt přerušovat.
(pok)
Zdroje:
https://www.tribune.cz/clanek/43023-syndrom-bileho-plaste-neni-neskodny
https://www.healthline.com/health/white-coat-syndrome#causes
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320861#diagnosis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4427265/
https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2767746
https://bmjopen.bmj.com/content/2/6/e001391
https://www.ortholive.com/blog/telehealth-effective-for-at-home-healthcare/
https://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0066-782X2019001100976&script=sci_arttext
https://www.webmd.com/anxiety-panic/features/beyond-white-coat-syndrome
https://theses.cz/id/ynqicz/Nicola_Polzerov_Syndrom_blho_plt_v_ordinaci_gynekologa_Ps.txt
https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/hypertensionaha.113.01275https://health.usnews.com/health-news/patient-advice/articles/2014/07/01/how-to-overcome-extreme-fear-of-doctors
https://www.verywellmind.com/fear-of-doctors-2671863
https://electronichealthreporter.com/how-telemedicine-is-revolutionizing-the-healthcare-industry/