Boj s rakovinou – moderní a cílený
Cílená léčba zažívá obrovský rozvoj zejména v posledních letech. Nachází své uplatnění u mnoha onemocnění, včetně těch nádorových.
Cílená léčba zažívá obrovský rozvoj zejména v posledních letech. Nachází své uplatnění u mnoha onemocnění, včetně těch nádorových. Také zde představuje metodu přelomovou a pro pacienty velmi nadějnou.
Zdravé buňky jsou uchráněny
Zatímco dodnes hojně užívané metody boje proti zhoubnému nádoru, tedy chemoterapie a radioterapie, fungují na principu zastavení či zpomalení růstu rychle se množících buněk obecně, cílená léčba působí jinak. Její předností je právě ono zacílení pouze na rakovinné buňky, které jsou lékem odhaleny pomocí pro ně jedinečných molekul. Zdravé buňky zůstávají terapií nepoškozeny, díky čemuž nedochází k řadě nežádoucích a pro nemocného často velmi nepříjemných účinků.
Na nádor více zbraněmi
Schopnost vyhledat nádorovou buňku by ale nebyla nic platná, kdyby u toho možnosti biologik končily. Podstatou vlastní terapie je především to, co se děje následně. Biologické léky účinkují tak, že u nádorové buňky:
- blokují schopnost dělení, a tím růst i celého nádoru,
- znecitliví ji pro signály, které nabádají k růstu a množení,
- znemožní pohyb a šíření nádoru po těle (zakládání metastáz),
- aktivují její smrt,
- označí nemocnou buňku pro imunitní systém, který ji následně snadněji zničí.
Ideální kandidát
Lékaři využívají cílenou léčbu buď samostatně, nebo v kombinaci s chemoterapií či radioterapií. Vhodným kandidátem je nemocný s typem nádoru, u kterého byl efekt biologik jednoznačně prokázán nebo u něhož se možnosti další léčby vyčerpaly či jsou doprovázeny nežádoucími účinky, které umí cílená léčba minimalizovat.
Biologická léčba má bohužel své kontraindikace i limity, a nemůže tak být uplatnitelná u všech nemocných s rakovinou. Pokud ale tímto onemocněním trpíte, neváhejte se u svého lékaře na možnosti této terapie informovat.
(veri)
Zdroj: www.cancer.gov