Bojíte se chřipky? Hlídejte si imunitu!
K obraně organismu před chřipkou přispěje nejen očkování, které je nejúčinnější prevencí, ale i dobrá odolnost organismu – imunita. V průběhu zimy je dobré dodržovat několik zásad pro posílení organismu.
V průběhu zimy je dobré dodržovat několik zásad pro posílení organismu:
- Dostatečně spát
- Omezit alkohol
- Nepřepínat se
- Nekouřit
- Vyvarovat se zbytečného stresu
- Zvýšit přísun tekutin
- Zásobit organismus vitaminy a minerály
- Zbytečně se nevystavovat riziku nákazy (omezit pohyb v místech, kde se shromažďuje mnoho lidí)
Pokud se navíc před příchodem chřipky vybavíme užitečnými informacemi a zbavíme se mýtů o chřipkové infekci, jejím průběhu a léčbě, je napůl vyhráno.
Nejčastější chyby při léčbě chřipky:
- Používání kapesníků je zbytečné, stejně onemocnění postihne i ostatní členy rodiny – chřipka je sice vysoce nakažlivá, ale to, jestli jí člověk onemocní, hodně závisí na odolnosti organismu i na tom, jak moc jí je člověk vystaven. Proto je vhodné dávat si při kašli před ústa kapesník (používejte jednorázový papírový), mýt si ruce a dodržovat základní hygienická opatření. K ochraně před šířením viru v domácnosti může přispět i některý z vonných olejů (levandule, eukalyptus), které lze nakapat na keramickou destičku položenou na topení.
- Při pokašlávání, bolesti hlavy a jen lehce zvýšené teplotě lze jít do práce či za zábavou mezi ostatní lidi – pokud na sobě pociťujete příznaky chřipky nebo jiného respiračního onemocnění, je krajně nevhodné chodit do společnosti a chřipku kolem sebe šířit. Ohrožujete nejen sebe, ale i lidi kolem vás, kteří se chřipkou mohou snadno nakazit.
- Samoléčba – mnozí lidé si často „naordinují“ léčbu chřipky sami. Není výjimkou, když nemocný sáhne do domácí lékárničky pro antibiotika, která zbyla od poslední nemoci někoho z rodiny. Volba antibiotik je při chřipce nevhodná. Antibiotika totiž účinkují pouze při léčbě nemocí způsobených bakteriemi, což chřipka není. Ta představuje onemocnění virového původu a antibiotika jsou zde skutečně zbytečná. Jejich užívání u člověka, který je nepotřebuje, celkový organismus naopak spíše oslabí, zejména pokud sáhnete po tzv. širokospektrých antibiotikách. Ta mohou totiž zahubit většinu mikroorganismů, které se v lidském trávicím traktu přirozeně vyskytují a jsou pro správnou funkci organismu nezbytné. Proto o vhodnosti nasazení antibiotik rozhoduje výhradně lékař. Antibiotika, která vám doma po angíně nebo jiném bakteriálním onemocnění zbyla, vraťte do lékárny. Při chřipce lékař nasadí antibiotika pouze v případě, že se vyskytnou komplikace – bakteriální infekce na chřipku nasedající.
(hak)