Boj s přecitlivělostí organismu neutichá ani v létě
Nejméně oblíbeným ročním obdobím pro alergiky je jaro. Ovšem i letní období má v tomto směru svá specifika a je nutné se na ně dobře připravit.
Nejméně oblíbeným ročním obdobím pro alergiky je jaro. Ovšem i letní období má v tomto směru svá specifika a je nutné se na ně dobře připravit.
Obtíže z různých důvodů
- Pyl. Ten je v létě, stejně jako na jaře, alergenem číslo jedna. Liší se však rostliny, jejichž pyl je nejvíce dráždivý. V letním období je zpravidla odkvetlá již většina stromů, a na žebříček předních alergenů se tak dostávají zejména plevele a trávy. Potrápit může pyl ambrózie, laskavce, pelyňku nebo bojínku.
- Ozon. I ten může být překvapivě alergenem. Jeho koncentrace ve vzduchu, zejména v městských oblastech, bývá vyšší.
- Včelí a vosí bodnutí. Právě ta jsou často zodpovědná za velmi závažné alergické reakce vyžadující okamžitou pomoc postiženému.
- Roztoči. Léto je pro ně nejpříznivějším obdobím, vlhko a teplo totiž způsobují jejich velké namnožení.
Jak se letním alergiím bránit
Příznaky přecitlivělosti mohou být pestré – od smrkání, kašlání, podrážděných očí a kruhů pod očima až po život ohrožující reakce, jako jsou např. dušnost či stoupající krevní tlak. Přinášíme několik tipů, jak se možným potížím nejlépe vyhnout.
- Pokud je vysoká koncentrace pylu v ovzduší, držte se raději v uzavřených prostorech.
- Nechávejte okna a dveře zavřené a používejte čističku vzduchu.
- Doma častěji utírejte prach a obecně udržujte vyšší čistotu.
- Vyvařujte ložní prádlo – tím zamezíte množení roztočů.
- Umyjte si vlasy, osprchujte se a převlékněte pokaždé, když přijdete zvenku.
- Často vysávejte a nezapomeňte měnit filtr u vysavače.
- Pokud je to nezbytné, noste roušku.
- Udržujte doma vzdušnou vlhkost mezi 30 a 50 %, ne více.
Řešení v případě nouze
- Postupujte vždy podle závažnosti stavu postiženého – nebojte se zavolat záchrannou pomoc, pokud jde podle vás o případ ohrožení života.
- Včas zahajte léčbu volně prodejnými léky proti alergii. Když nepomáhají, vyhledejte lékaře.
- Není-li alergen u konkrétní osoby přesně znám, neváhejte navštívit odborníka pro časnou identifikaci příčiny alergie. Ta se pozná z krevních tesů.
Alergie může být problém kdykoli, je proto dobré být na ni připraven. A to nejen znalostmi, ale i vybavením lékárničky – dostupná jsou volně prodejná antihistaminika (léčiva potlačující alergickou reakci) i dekongestiva (prostředky pro rychlé splasknutí sliznic, nosní spreje, oční kapky atd). Vhodná jsou také režimová opatření venku i v domácnosti.
(bak)
Zdroj: M W Smith. Letní alergie WebbMD