Boj s nežádoucími účinky při léčbě rakoviny zvládnete i doma
Řada pacientů, kteří se léčí s onkologickým onemocněním, se kromě léčby potýká i s jejími nežádoucími účinky. K těm méně závažným, i když často velmi úporným patří únava, nevolnost, zvracení nebo záněty dutiny ústní.
Pokud jste unavení, dejte si „dvacet“
Velice častým nežádoucím účinkem při léčbě nádorů je únava. Pacienti se cítí slabí, nevýkonní, mohou ztrácet zájem o své dosud oblíbené koníčky.
Doporučuje se upravit režim dne, dopřát si odpočinek nebo krátký spánek. Poté je vhodné zařadit lehkou aktivitu, krátkou procházku, cviky z jógy nebo jízdu na kole. Pomoci může také strava s dostatkem vitamínů a hodně tekutin.
Šest malých zdravých jídel
Při léčbě rakoviny se může objevit také nevolnost nebo zvracení. Někteří pacienti si stěžují na změnu charakteru vyprazdňování (buď průjmy, nebo naopak zácpa), bolesti žaludku nebo změny chuti. Úpravou stravy je možné tyto obtíže zredukovat. Vhodná je zdravá strava v malých porcích. Jídlo by mělo být lehké, nedráždivé, málo kořeněné a nepříliš horké. Po jídle je dobré si odpočinout, poslechnout hudbu, zařadit dechová cvičení.
Kofein a alkohol je na místě zcela vynechat, neboť přispívají ke ztrátě tekutin z organismu. Při průjmech a zvracení hrozí pacientům obzvlášť závažná dehydratace, proto péče o pitný režim stojí na prvním místě.
Trápí vás bolesti v ústech?
Někdy se mohou objevit záněty nebo vředy v dutině ústní. K jejich zvládnutí se hodí výplachy ústní vodou, dostatek tekutin a měkká strava. Nepoužívejte zubní pasty s obsahem bělidel, mohou totiž obsahovat peroxid, který ústa ještě více dráždí.
K lékaři pro léky
Lékař může předepsat léky, které pacientovi uleví. Jedná se o preparáty proti zvracení (antiemetika), průjmům (antidiarrhoika) nebo bolesti (analgetika). Pokud se objevují závažné nežádoucí účinky, které mohou pacienta ohrožovat, jako jsou krvácení, chudokrevnost (anémie), závažné bolesti, dehydratace, kolaps apod., je nutné neprodleně navštívit lékaře.
(nes)
Zdroj: