Studie z roku 2016 zkoumala vliv žvýkání žvýkaček u pacientů ve věku 5–15 let. Cílem bylo ověřit, zda žvýkačky podporují léčbu zánětů v dutině ústní při chemoterapii. Je nutné podotknout, že žvýkačky obsahovaly účinnou látku (tj. lék), a nejednalo se tedy o běžné žvýkačky. Navzdory tomu se zjistilo, že u pacientů nepodporovaly léčbu zánětů výrazněji než klasické léky ordinované lékařem.
Jiná studie zkoumala, zda žvýkačky mohou pomoci od nevolností po operaci nádoru žaludku. Potvrdilo se, že žvýkačky nevolnost nijak výrazně nezmírňují ani neurychlují normalizaci funkce trávicího ústrojí. Výzkumníci zjistili, že žvýkání žvýkaček ve dni následujícím po operaci naopak může způsobit pacientům bolesti.
Co doopravdy funguje?
Mnohem lepší službu než žvýkačky prokážou nemocným antiemetika.
- Antiemetika jsou látky, které se užívají při léčbě nevolnosti, zejména pak zvracení.
- Jedná se o léky, které potlačují přirozený obranný dávicí reflex.
- Svým účinkem zabraňují nežádoucí dehydrataci (ztrátě tekutin) a rozvratu vnitřního prostředí organismu.
Sluší se dodat, že antiemetika kromě svých hlavních, prospěšných účinků mohou mít vedlejší, nežádoucí účinky – stejně jako ostatní léčiva. Nejčastěji se jedná o bolesti hlavy, méně často o zácpu nebo návaly horka. O nejvhodnějším přípravku se tedy vždy poraďte s lékařem.
Léčba podle příčiny
Ne vždy je však vhodné nevolnost tlumit. Nejdůležitější je zjistit, co za těmito potížemi stojí. Pokud je člověku špatně, pak vždy z nějakého důvodu. Je vám zle, protože jste něco špatného snědli, nebo máte tyto potíže již delší dobu? Příčina nevolnosti bude v těchto případech různá.
Žvýkačka může pomoci při žaludečních neurózách nebo nervozitě, náhlou příhodu břišní nebo předzvěst něčeho vážnějšího však určitě nevyléčí.
(žij)
Zdroj:
www.ncbi.nlm.nih.gov