Žlučníková dieta – nepodceňujte její význam
Žlučníková dieta není určena pouze těm lidem, kterým byl odoperován žlučník nebo trpí na žlučníkové kameny, je vhodná i jako prevence žlučníkových obtíží. Na jakých principech je tato dieta založena a jak podle ní vařit?
Lidé často netuší, že obtíže se žlučníkem mohou ohlašovat některé příznaky, u nichž by je spojitost se žlučníkem ani nenapadla, například:
- častá nevolnost nebo pálení žáhy po jídle,
- bolest břicha, zejména po mastném a tučném jídle,
- špatné trávení pečiva, mléčných výrobků a ořechů,
- nazelenalá a mastná stolice.
Žlučníkové kameny mohou vznikat zcela bez povšimnutí, zato žlučníková kolika není ničím, co byste chtěli zažít. Význam žlučníkové diety proto nepodceňujte.
Poučení o důležitosti dodržování diety po odstranění žlučníku se dostává pacientům hned po zákroku v nemocnici a jeho principy lze shrnout do následujících 10 zásad.
Desatero žlučníkové diety
- Udržujte si přiměřenou tělesnou hmotnost.
- Vyvarujte se rychlého hubnutí. Potřebujete-li se zbavit nadbytečných kil, hubněte maximálně 1 kg za týden.
- Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem tuku a cholesterolu, hlavně smaženým jídlům, sladkostem, uzeninám, tučnému sýru, máslu, bůčku, slanině, škvarkům, zmrzlině, koblihám, koláčům, sušenkám atd. Pro oslazení života zvolte raději dětské piškoty, netučné sušenky bez náplně a med.
- Zařaďte do stravy dostatek vlákniny – ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, hnědou rýži.
- Jezte libové maso. Vyměňte tučné červené maso za ryby a drůbež.
- Místo plnotučných mléčných výrobků volte raději nízkotučné.
- Jezte a pijte pravidelně, hladovění i přejídání žlučník zbytečně dráždí.
- Při vaření používejte minimum oleje, místo smažení pečte, vařte nebo duste.
- Pozor na nadýmavá jídla – luštěniny, čerstvé pečivo, kynuté těsto, některé druhy zeleniny, jako je zelí a cibule.
- Nepoužívejte ostré koření a omáčky, případně tučné majonézy. K ochucení pokrmů můžete použít například petrželovou nať, kopr, pažitku, bazalku, majoránku, kmín, bobkový list nebo červenou sladkou papriku.
Objevujte nové recepty
Vaše strava může být i tak dostatečně pestrá. K snídani nebo svačině si můžete dát pečivo s vhodnou přílohou v podobě libové šunky, tvarohové pomazánky nebo netučného sýra. Vhodná je ovesná či jáhlová kaše, ovocná přesnídávka, ovoce, tvaroh či piškoty. Receptů vhodných k obědu či večeři při žlučníkové dietě je spousta. Ideální je kombinace libového masa a zeleniny, rýže a zeleninového vývaru bez tuku. Vyzkoušejte některý z našich tipů:
- krůtí plátek s bramborem
Ingredience: libová krůtí prsa, 2 středně velké brambory, sůl
Krůtí prsa naklepejte a osolte. Opékejte na suché pánvi dozlatova. Je vhodné použít grilovací pánev, ke které se pokrmy méně připékají. Opečené maso podávejte s vařenými brambory bez slupky.
- kuře na kořenové zelenině s rýží
Ingredience: 1 menší celer, 2 středně velké petržele, 1 mrkev, 4 kuřecí prsa, rýže, sůl
Všechnu zeleninu nakrájejte na kostičky a rozprostřete do pekáče. Vše posolte a promíchejte. Na mřížce v horní části trouby pečte asi 30 minut na 180 °C. Mezitím si připravte maso. Lehce ho naklepejte a osolte. Zeleninu promíchejte, maso na ni položte a pečte další půlhodinu. Podávejte s uvařenou rýží.
- Letní salátek
Ingredience: 100 g žampionů, 50 g cherry rajčátek, nasekaná petrželka, bazalka, 100 g zelených fazolek, olivový olej, šťáva z půlky citronu, 30 g parmazánu
V misce promíchejte nakrájené houby s polovinou citronové šťávy a nechce odležet. Fazolky dejte na 5 minut do vroucí vody, přeceďte a ochlaďte studenou vodou. Houby, fazolky a nakrájená rajčátka promíchejte, posypte petrželkou a bazalkou a pokapejte trochou olivového oleje se zbytkem citronové šťávy. Na závěr salátek ozdobte parmazánem.
Inspiraci najdete i na internetu
Pro další recepty při žlučníkové dietě stačí zadat do internetového vyhledávače některý z názvů ověřených „žlučníkářských“ jídel, například:
- pstruh vařený na páře s bramborami bez tuku,
- dušené králičí maso s rýží,
- dušená kuřecí prsa se zeleninovým salátem,
- rizoto s krůtím masem a mrkví,
- špagety s rajčatovou omáčkou a kousky kuřecího masa,
- zeleninový vývar bez tuku,
- kuřecí vývar bez tuku,
- vařené hovězí maso s bramborem.
Řiďte se vlastním tělem
Bezprostředně po žlučníkové kolice je nezbytné nic nejíst a pít pouze hořký čaj. Na klasickou žlučníkovou dietu budete převedeni až o několik dní později. Striktní dodržování diety je důležité také těsně po odstranění žlučníku. Postupně můžete opatrně zkoušet lehce slevit z přísnosti diety.
Potřeby každého člověka jsou ale individuální, a co jednomu nedělá problémy, může druhý snášet se značnými obtížemi. Pokud vám například nedělá dobře paprika, raději se jí vyhněte. Při problémech se žlučníkem se musíte naučit řídit se vlastním tělem a nedat pouze na „zaručené rady“ souseda.
(dos)
Zdroje:
https://www.webmd.com/digestive-disorders/features/gallbladder-diet-foods-for-gallbadder-problems#1
https://www.healthline.com/health/gallbladder-diet#causes-of-gallbladder-problems
http://www.spektrumzdravi.cz/zlucnikova-dieta-co-jist-a-jake-recepty-varit
https://www.medicalnewstoday.com/articles/317196.php
https://www.everydayhealth.com/gallbladder/guide/diet/
https://patient.info/health/gallstones-and-bile/features/gallstones-diet-sheet