Žloutenkou se můžete nakazit i při jedení oříšků
S nadcházejícím létem a cestováním jako každý rok vyvstává otázka, na co všechno si dávat pozor, abychom po příjemně strávené dovolené nebyli bohatší o nějakou tu virovou hepatitidu.
Jejich typů je totiž několik, stejně jako způsobů přenosu. A některé by nás ani ve snu nenapadly.
Fekorální přenos je široký pojem
Hepatitidy přenosné tzv. fekorálně, neboli když se virus šíří pomocí výkalů, které kontaminují povrchy, jsou asi nejčastějším rizikem jak pro cestovatele, tak pro jejich kontakty. Jde o hepatitidy A a E. A pozor – samotné mytí rukou po použití WC a před jídlem před nákazou nemusí ochránit. Viry se šíří také nakaženou vodou a jídlem.
Jak je to s těmi oříšky
Nemusíte přijít do styku přímo s nakaženým výkalem. Stačí, aby infikovaná osoba třeba jen připravovala nemytýma rukama jídlo nebo ho s vámi jedla rukama ze společného talíře. Takže takové mlsání buráků ze stejné misky, do které si pro ně sahá váš nakažený kamarád, může být klidně zdrojem infekce.
Čistá voda = bezpečná voda?
Jelikož i vodou se virus žloutenky přenáší, vždy je třeba dávat pozor, zda konzumujete skutečně čistou pitnou vodu, a to včetně ledu v limonádě nebo whisky či na omytém ovoci a zelenině. PET lahve s balenou vodou by měly být originálně zavřené. Chodíte-li čepovat do PET lahve víno či jiné nápoje, bezpečnější je přinést si vlastní. Místní PET láhev může být kontaminovaná.
Krví a sekrety přenášené žloutenky
Hepatitidu B, C a D fekorálně nechytíte, neboť se přenášejí krví. Ale nejen jí. Zejména žloutenka typu B je přenosná i spermatem a poševní tekutinou. Sexuální obezřetnost a používání kondomu vás tak může ochránit nejen před pohlavními nemocemi, ale i před některými hepatitidami.
(zak)
Zdroje:
www.nlm.nih.gov
D. Göpfertová a kol.: Epidemiologie; obecná a speciální epidemiologie infekčních nemocí, Karolinum, Praha, 2006