Žloutenka v rodině aneb Jak nenakazit ostatní
Rodin, v nichž jeden člen trpí chronickou formou hepatitidy C, bohužel v poslední době přibývá. Stejně tak se ale množí i mylné informace o tom, jak se chovat a jaké jsou možnosti přenosu a nákazy.
Jaká opatření tedy přijmout, pokud je člen naší rodiny nakažen virovou hepatitidou C?
Nákaza číhá v krvi…
Nejčastější cestou, kterou se lze nakazit virovou hepatitidou typu C, je přenos pomocí krve. Proto je třeba se vyvarovat jak přímého kontaktu s krví nakaženého, tak i s předměty, které by mohly zbytky krve obsahovat. Mezi ty patří zejména různé hygienické potřeby: kartáčky na zuby, žiletky a holítka. Mělo by tedy být pravidlem, že by každý člen domácnosti měl mít vlastní hygienické potřeby. Stejné by to mělo být například i s ručníky, na kterých se můžou zbytky krve také uchytit.
… ne však na toaletě
Čeho se ale netřeba bát, je například společná toaleta, sprcha nebo používání společného nádobí. I zde ale platí, že je třeba dodržovat základní hygienické zásady jako používání vlastních příborů atd. Kdy však ale reálné nebezpečí hrozí, je situace, kdy se nakažený zraní. V tomto případě je třeba být velmi opatrný a při jakémkoliv ošetřování používat gumové rukavice. Důležité je též si po jakémkoliv kontaktu s krví nakaženého pečlivě omýt ruce.
Pozor při sexu
Pokud je nakažen váš partner/partnerka, měly by se dodržovat i pečlivé zásady, co se sexu týče. Druhou nejčastější cestou nákazy je totiž přenos při pohlavním styku, proto je vhodné při sexu vždy používat kondom.
Nemocného nedrážděte
Protože mají nemocní s chronickou hepatitidou C většinou poměrně přísnou, játra nezatěžující dietu, je vhodné jim přizpůsobit i jídelníček. Ten by neměl obsahovat tučná jídla, a už vůbec ne alkohol. Proto je třeba se mírnit například při rodinných oslavách. Vhodnou alternativou mohou být různé dětské náhražky alkoholu, nealkoholické pivo atd. Tím bude mít nemocný pocit, že i přes svou nemoc je „součástí týmu“.
(kam)
Zdroje:
www.hepc.cz
www.hepcboy.com