Tři důležité rady pro rychlejší otěhotnění
Většina párů plánujících rodinu chce s početím miminka uspět co nejdříve. Pravidelný pohlavní styk v době co nejblíže ovulaci partnerky je jen jednou z věcí, kterými šanci na otěhotnění můžete podpořit. Existuje ale i několik dalších opatření, na které je dobré v této souvislosti myslet.
1. Rady pro NI:
- Hlídejte si svou váhu – ať už příliš nízká, či naopak vysoká hmotnost mohou oddálit úspěšné početí. Přestože se jedná o faktor často opomíjený, je pro plodnost důležitý. Ve studii posuzující 2112 těhotných žen bylo zjištěno, že osobám něžnějšího pohlaví s hodnotami BMI 25–39 (v tomto rozmezí se již jedná o nadváhu či obezitu) početí trvalo dvakrát déle než ženám s normální váhou (BMI 18,5–24,9). U dam, které měly naopak BMI nižší než 19, byl tento čas dokonce čtyřnásobný.
- Co je BMI: body mass index (index tělesné hmotnosti) – jde o jednoduchý způsob orientačního výpočtu, jak jste na tom se svou váhou. S vyšším BMI totiž souvisejí potenciální zdravotní rizika a jedním z nich může být právě neplodnost.
- Dávejte pozor na zlozvyky – přílišná konzumace alkoholu či kávy jde s potížemi při snaze o početí taktéž ruku v ruce. Podle expertů je se sníženou plodností spojeno pití většího množství kávy (denní množství 5 šálků a více). Nicméně jeden až dva šálky s největší pravděpodobností ničemu neškodí. Obdobně je na tom přísun alkoholu. Maximální konzumace 1 sklenky pro neplodnost roli nehraje, avšak vyšší množství už může radikálně ovlivnit výsledky vašeho snažení.
2. Rada pro NĚHO:
- Chraňte své spermie – touto ochranou se myslí především péče o teplotu varlat. Příliš velké teplo tvorbě spermií škodí, a proto mohou mít některé aktivity zvyšující teplotu v citlivých pánských partiích negativní vliv na plodnost. Patří sem např. časté koupání ve vířivce či horké vaně nebo dlouhodobé užívání notebooku na klíně. Co se týče vhodného spodního prádla, je situace složitější. Není prokázáno, zdali je opravdu lepší nosit raději boxerky než klasické slipy.
3. Rady pro VÁS OBA:
- Přestaňte kouřit – u ženy cigarety ovlivňují schopnost dělohy přijmout vajíčko a u mužů mohou způsobovat nižší tvorbu spermií či poškození jejich DNA.
- Najděte plodné dny – najděte tzv. plodné okno, jež tvoří 6 dní zakončených ovulací. Vaše šance jsou největší v průběhu posledních 3 dnů před ovulací. Nenechávejte proto pohlavní styk až na samotný den ovulace.
- Sex mějte často – snaha si něco šetřit na potom u početí nefunguje. Naopak pravidelný sex má pozitivní vliv na spermie. Ideální je pohlavní styk praktikovaný obden.
- Pečlivě vybírejte lubrikanty – s častějším sexem partneři více sahají po lubrikantech, což je dle lékařů v pořádku. Je jen nutné být při jejich výběru obezřetný, některé totiž mohou obsahovat spermicidní látky, což znamená, že mohou škodit spermiím. Stejně tak neprospívají lubrikanty založené na vodě – ty mohou škodit pohyblivosti spermií.
- Vyhýbejte se pesticidům a jiným škodlivinám – a to obzvláště zemědělským. Také toxiny používané např. v tiskařství či čistírnách mohou vaší plodnosti škodit.
- Psychická pohoda – v lidském těle je všechno propojené a být co nejvíce v klidu je jedním z faktorů, který může početí pomoci. Proto nezoufejte z nezdařených pokusů, snažte se být pozitivní a „povinný“ sex si zpříjemněte třeba romantickou večeří či procházkou.
Zdroj: webmd.com
Kam dál?
Asistovaná reprodukce: hoďte strach za hlavu
Umělé oplodnění má větší šanci na úspěch v létě
Neplodnost v číslech: problémy má 15 % párů v Česku
Krok za krokem: Jak probíhá umělé oplodnění?
Zvyšte své šance na úspěch IVF – 5 základních otázek a odpovědí
Těhotenství po umělém oplodnění s sebou může přinášet určitá rizika
Zmrazte si plodnost. Kryokonzervace vajíček je snadná