#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Třezalka – bylina ulevující duši

Léčba deprese a psychiky Jakub Žiška 7.2.2018
Pro udržení dobré nálady je vhodné také konzumovat potraviny s vitaminem B6

Se špatnou náladou a podrážděností se někdy setkal každý. Pokud vás podobné potíže také trápí, a navíc trpíte nespavostí, nechte léčit přírodu. Bylinné přípravky a vitaminy jsou to pravé.

Rostlina mnoha názvů

Svatojánská bylina, kvítí Panny Marie, Kristova krev, láska, zvonečky nebo čarovník. To vše jsou názvy pro třezalku tečkovanou – bylinu, která má na naše duševní zdraví velký vliv. Třezalka obsahuje rostlinnou šťávu červené barvy, čímž se odlišuje od jiných rostlin. Z této byliny lze připravit čaj, tinkturu i Janův olej. Výroba není náročná, nekombinujte ale výsledné produkty s antidepresivy.

Zvládne toho hodně 

Účinnými látkami třezalky jsou hypericin a hyperforin. Mají antidepresivní účinek a bývají součástí některých antidepresiv. Co se týče účinků na psychiku, nelze opomenout nezastupitelnou úlohu této byliny při řešení nespavosti, hysterie a deprese. Třezalka se mimo jiné používá v léčbě nočního pomočování a nepravidelných menstruačních cyklů. Místně se užívá ke zmírnění bolesti a léčbě zánětů.

Neškodné čarování

1. Čaj ze sušených bylin

Z nasušených třezalkových květů doplněných sušenými listy meduňky nebo dobromyslí připravíte zklidňující bylinný čaj. Užívá se při potížích se spánkem.

2. Tinktura na řadu potíží

Budete potřebovat dvě hrsti rozvinutých květů třezalky a vodku. Do středně velké uzavíratelné sklenice vložte květy třezalky a zalejte vodkou. Sklenici postavte na slunné místo a 3 týdny nechte odpočívat. Lžíce s vodou doplněná o 10 kapek této tinktury se užívá při úzkostných stavech a nevolnosti.

3. Svatojánský olej

Obdobně jednoduše lze připravit Janův olej. Využívá se při bolestech kloubů, svalů a šlach, ale i na povrchová zranění – oděrky a modřiny. Uzavíratelnou sklenici naplníte mírně prosušenými květy, aby výsledný produkt nezplesnivěl. Olivový nebo slunečnicový olej nalejete do sklenice po okraj a zavíčkujete. Po 4 týdnech směs prolisujte přes plátýnko a uchovávejte v temnu a chladu.

Vitamin na nervy

Pro udržení dobré nálady je vhodné také konzumovat potraviny s vitaminem B6. Obdobně jako maso i vegetariánská strava (ořechy, luštěniny a obiloviny) tento „vitamin na nervy“ obsahují. V organismu hraje důležitou roli v nervovém systému a užívá se mimo jiné k léčbě nervových poruch a deprese. K tomu, abyste měli tohoto vitaminu dostatek, stačí dodržovat vyváženou stravu s dostatkem bílkovin. Právě ty jsou na vitamin B6 bohaté.

(žij)

Zdroje:
http://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/210-trezalka-teckovana-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB6-Consumer/

Autor článku: Jakub Žiška
Líbil se vám článek?
+9
ANO NE

Dočteno? Pomůžeme vám
ještě o kus víc.

  • Lékaři všech specializací čekají na váš dotaz.
  • Naplánujte si prevenci s chytrým kalendářem.
  • Objevujte praktické a ověřené tipy od lékařů.
Zaregistrovat se zdarma Přihlásit se

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#