Strava při chřipce III – potraviny zacílené na chřipku
Některé potraviny a pochutiny, běžně se vyskytující v kuchyni, mohou být při léčbě chřipky zvláště užitečné. Nejsou sice zařazeny například mezi léčivé byliny a samotné vás chřipky nejspíš nezbaví, ale mohou výrazně pomoci při její léčbě.
Anýz v první linii...
V roce 2007 byla publikována zpráva o možném protichřipkovém působení anýzu. Bedrník anýz, používaný u nás především jako koření do perníčků a dalšího pečiva, podle výzkumů obsahuje látku velmi podobnou oseltamiviru, léčivé látce hubící virus chřipky. Anýz také podporuje vykašlávání, působí proti křečím v trávicí trubici a podporuje tvorbu mateřského mléka. Budete-li anýz žvýkat, pomůže odstranit nepříjemnou chuť v ústech.
#IMG#Chřipka je sice virové onemocnění, ale často se k ní přidává bakteriální infekce. Proti nájezdu bakterií nám může pomoci česnek. Allicin v něm obsažený má silné protibakteriální a protiparazitické působení. Denně stačí zkonzumovat jeden stroužek česneku, ať už v pomazánce, nebo jako součást polévky. Česnek není vhodné konzumovat, pokud jste na něj alergičtí nebo pokud i minimální množství česneku dráždí vaši žaludeční sliznici.
Cibule...
Další užitečnou, a přitom velmi běžnou potravinou je cibule. Kromě toho, že cibulová nať obsahuje nezanedbatelné množství vitaminu C, působí cibule podobně jako česnek protibakteriálně. Silice obsažené v cibuli usnadňují vykašlávání. Uvedené vlastnosti má syrová cibule a cibulová šťáva.
Medem osladit závěr...
Sladkou tečku ve výčtu speciálních protichřipkových potravin představuje med. Obsahuje takzvané inhibiny, které mají protibakteriální působení, a celou řadu minerálních látek a stopových prvků. Nejste-li na med alergičtí, můžete ho konzumovat jak v čaji nebo na chlebu, tak třeba spolu s anýzem ve zmíněných perníčcích.
(zak)