Stres snižuje naději na otěhotnění při přirozeném početí i umělém oplodnění
Celý proces léčby neplodnosti je pro ženy velmi stresující, částečně i proto, že zde existuje řada překážek. Podle odborníků může hrát stres prioritní roli u třetiny všech problémů s neplodností.
Celý proces léčby neplodnosti je pro ženy velmi stresující, částečně i proto, že zde existuje řada překážek.
Stres jako nepřítel plodnosti
Podle odborníků může hrát stres prioritní roli u třetiny všech problémů s neplodností. "Hormony kortizol a adrenalin jsou v době chronického stresu zvýšené – a to zřejmě hraje klíčovou roli při snaze o otěhotnění," říká dr. Allen Morgan z Ústavu pro reprodukční medicínu v Lakewoodu. Nejdůležitější je proto soustředit se na fyziologické účinky stresu.
Zbavte se stresujících momentů a možná se to podaří
Snížení stresu může zvýšit průtok krve do dělohy, což ovlivňuje početí. Účinky stresu mohou na každou ženu působit odlišně, v každém případě je ale nelze ignorovat. Výzkum, který byl zveřejněn v časopise Human Reproduction, totiž prokázal, že těhotenství bylo pravděpodobnější v těch měsících, kdy manželé hlásili pocit štěstí a uvolněnosti. Naopak méně pravděpodobné tehdy, když páry vykazovaly pocit napětí nebo úzkosti.
Zvýšení šance na otěhotnění máte i ve svých rukách
Stres hraje důležitou roli nejen v případě přirozeného početí, ale i u fertilizace in vitro, tedy umělého oplodnění. Zjistili to odborníci z University of California v San Diegu. Ženy, které uvedly nejvyšší úroveň stresu, měly v době ovulace o 20 % méně vajíček ve srovnání se ženami, které byly ve větším klidu. Podle dr. Jamie A. Grifo z NYU Medical Center v New Yorku je pro téměř každý blok způsobující neplodnost 60–70% šance, že eliminací stresu dojde k otěhotnění.
Vyzkoušejte akupunkturu a relaxujte
Cesta je jediná – relaxace a zklidnění. Výzkumy prováděné v Německu a publikované v časopise Fertility došly k závěru, že mnoho ženám pomůže například akupunktura. Ve srovnání s těmi, které ji nepraktikovaly, měly tyto významně vyšší výskyt gravidity – 42,5 % oproti 26,3 %. „Nemyslím si, že by akupunktura zcela vyřešila problém neplodnosti, ale rozhodně může pomoci vyvážit některé účinky stresu na reprodukční systém,“ říká dr. Grifo. Jiné studie poukázaly na účinnost masážních terapií. „Odpočinek prospěje ve všech směrech, budete se cítit celkově zdravější a to nikdy nemůže být špatné pro početí,“ dodává lékař.
(aši)
Zdroj: www.webmd.com