Za stres považujeme stav organismu, který je v určitou chvíli vystaven mimořádným podmínkám, kvůli nimž se spustí jeho obranné reakce a mechanismy. Právě ty mají za cíl zabránit jeho poškození. Stres je tedy odpovědí organismu na jakékoliv výrazně zatěžující stavy.
Při stresu se do těla vyplavují stresové hormony. Je to především adrenalin, který se uvolňuje z dřeně nadledvin, ale také glukokortikoidy kortizol a kortizon z kůry nadledvin. V případě stresové reakce, při níž se tělo rozhoduje buď pro útěk, útok, nebo útlum, ovlivňují stresové hormony činnost většiny orgánů v těle a zvyšuje se jejich prokrvení. Naopak se krev odvádí například z trávicího ústrojí a omezuje se jeho činnost. Tato obranná reakce je náročná na energii a vyčerpává rezervy organismu. Může být užitečná v případě, že jde o krátkodobý stav. Poté je však nutné tělo regenerovat a doplnit energii.
Následky dlouhodobého stresu
Pokud se tělu odpočinek nedostává a je stresu vystavováno pravidelně, či dokonce nepřetržitě, má to pro organismus negativní následky. Stres zvyšuje srdeční činnost a zvyšuje krevní tlak kvůli zabezpečení dostatečné distribuce živin. Dlouhodobým stresováním se tak můžete vystavit vyššímu riziku srdeční příhody.
Tělo také při stresu uvolňuje energetické zásoby, a to tím, že v první řadě odbourává zásobní polysacharid glykogen, fungující jako rychlý zdroj energie, z něhož se do krve uvolňuje hlavní zdroj energie – glukóza. Později dochází i k využití tukových zásob. Bez odpočinku tak organismu hrozí z dlouhodobého hlediska cukrovka.
Následků je však více – napětí způsobuje stažený žaludek, a ovlivňuje tak naše trávení. Dlouhodobý svalový tonus může vyvolat chronickou bolest. Mnoho lidí může mít problémy s pletí. Velmi častým projevem stresu, který kombinuje fyzické i psychické potíže, jsou lehké poruchy spánku.
Jak lépe zvládat stres?
Může to znít jako klišé, ale je opravdu vědecky dokázáno, že proti stresovému napětí funguje nejlépe smích. Smích totiž stabilizuje srdeční rytmus a snižuje krevní tlak. Snižuje také napětí, zábrany a zmírňuje dramatičnost situace. Mimo to vyvolává trhavé dýchání, čímž se zvýší ventilovaný objem vzduchu a zlepší se okysličení krve. Smích také snižuje produkci kortizolu, jednoho z hormonů stresu. Kromě smíchu pomáhají i různé formy meditace a relaxace nebo různé formy cvičení, ať už je to jóga, či svižnější způsob pohybu.
Pokud je však situace, která stresové napětí vyvolává, natolik vážná, že žádná z těchto forem nepomáhá, řešení přináší homeopatický léčivý přípravek Sédatif PC®. Ten díky svému komplexnímu složení zmírní příznaky stresu během dne a zkvalitní spánek v noci. Tradičně se používá při fyziologických, emocionálních a intelektuálních příznacích stresu spojených s dlouhodobou zátěží, která se projevuje např. neklidem, nervozitou, podrážděností a poruchami koncentrace.
Sédatif PC® obsahuje výtažky z několika bylin v homeopatickém ředění. Podává se ve formě tablet a může se současně užívat i s dalšími léky. Sédatif PC® je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k léčbě úzkosti, emočního napětí a lehkých poruch spánku. Jedná se o lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.