Strašák jménem žlučníková kolika
Žlučníkový záchvat neboli kolika je náhle vzniklá křečovitá bolest v pravém podžebří. Relativně rychle odeznívá a zase se vrací. Co koliku vlastně způsobuje a v čem spočívá řešení této bolestivé situace?
Žlučník je malý váček hruškovitého tvaru uložený v podjaterní krajině. Slouží ke skladování žluči – tekutiny produkované játry, která pomáhá při trávení tučných jídel. Do tenkého střeva ji přivádí žlučové cesty neboli kanálky, které zároveň propojují žlučník s játry.
Žlučníková kolika vznikne v případě, že se v těchto cestách zaklíní kamínek. Naše tělo se všemožně snaží jej posunout dál. Stahy hladké svaloviny se pak projeví jako křečovitá bolest v pravém podžebří, jejíž intenzita se neustále mění – stoupá a opět odeznívá. Někdy vystřeluje až pod pravou lopatku. Žlučníkový záchvat vzniká kdykoliv během dne či noci, spouštět ho může například tučné jídlo. Většinou trvá několik hodin. Někdy je bolest provázena i nevolností a zvracením. Takováto kolika může člověka potkat jednou za život, někteří lidé jimi ale trpí opakovaně.
Jak vůbec žlučové kameny vzniknou?
V normálním případě je žluč tekutá. Může se ale stát, že obsahuje příliš mnoho některých látek, například cholesterolu. Tyto substance pak začnou vytvářet pevné částečky. Na ně se nabalují další a další látky a kameny ve žlučníku postupně narůstají. Mezi rizikové faktory, které napomáhají vzniku těchto útvarů, patří:
- vyšší tělesná hmotnost (ale i náhlý úbytek váhy),
- poruchy hybnosti žlučníku,
- strava bohatá na tuky,
- onemocnění žlučníku v rodině.
Kamínky ve žlučníku se většinou nijak neprojevují. Problém nastává, když se některý z nich zaklíní ve žlučových cestách.
Kameny odhalí krev i zobrazovací metody
Jak lékař pozná, že vás trápí právě žlučové kameny?? Kromě typických příznaků napoví i krevní testy. Dále pak přijdou na řadu zobrazovací metody, nejčastěji si odborník orgán prohlédne pomocí ultrazvuku. V případě potřeby může další informace přinést také rentgen, CT či magnetická rezonance.
Stačí otevřít ústa
Metodou, která kameny diagnostikuje a zároveň léčí, je ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie). Při tomto vyšetření vám lékař ústy zavede endoskop – hadičku s kamerou –, pomocí kterého pak nalezne ústí žlučových cest v tenkém střevě. Následně může:
- vpravit kontrastní látku a cesty zobrazit pomocí rentgenu,
- rozmělnit a vytáhnout ven neposlušný kámen,
- zavést stent, který bude cesty držet otevřené.
Definitivní klid
Vyřešit problémy se žlučníkem jednou provždy znamená zcela ho odstranit. Operace se nazývá cholecystektomie. Alternativou pro ty, kteří nemohou zákrok podstoupit, jsou léky, které kameny ve žlučníku rozpustí. Chcete-li vědět, jaké máte možnosti léčby právě vy, sjednejte si konzultaci se specialistou ještě dnes v naší online poradně.
Zdroj: www.webmd.boots.com/digestive-disorders/gallbladder-basics