Ohrožené poprsí
V České republice se ročně objeví kolem 5000 nádorů prsu a toto číslo každým rokem roste. Dobrou zprávou je, že úmrtnost na rakovinu prsu neustále klesá. Nádory jsou dnes díky screeningovým programům zachyceny včas, kdy je lze léčit. Riziko vzniku nádoru lze často snížit.
V České republice se ročně objeví kolem 5 000 nádorů prsu a toto číslo každým rokem roste. Dobrou zprávou je, že úmrtnost na rakovinu prsu neustále klesá. Nádory jsou dnes díky screeningovým programům zachyceny včas, kdy je lze léčit. Riziko vzniku nádoru lze často snížit. A co vše vlastně naše poprsí ohrožuje?
Geny verzus prostředí
V současnosti odborníci věnují velkou pozornost výzkumu geneticky podmíněných a rodinně se vyskytujících nádorů prsu. Pro postiženou rodinu jde o velký problém. Vědí-li ale lidé o riziku, mohou některým důsledkům předejít. Až 80 % nádorů prsu se ale rozvíjí na základě působení negativních vlivů prostředí a nezdravého životního stylu. Rozsáhlou studií, která probíhala v ČR v letech 2000–2004, se podařilo zhodnotit jednotlivé rizikové faktory pro vznik nádoru prsu a vytvořit tak model pro odhalení žen ohrožených touto nemocí.
Co mléčné žláze nesvědčí
Věk – Riziko vzniku nádoru výrazně stoupá s věkem. Také s vrozeným pohlavím, dobou zahájení a koncem menstruace nic nenaděláme. Ochranným faktorem je vícero těhotenství. První by mělo začít před 30. rokem, jenže ne vždy je možnost volby.
Obezita – S dalším rizikovým faktorem, obezitou, se ale mnohé udělat dá. Proč zrovna kilogramy navíc jsou tak nebezpečné? V tukové tkáni je enzym schopný produkovat estrogeny – ženské hormony –, které riziko vzniku nádoru prsu zvyšují. Proto je důležité držet váhu pod kontrolou. O štíhlou linii by měly usilovat hlavně ženy po menopauze.
Kouření – Dalším reálným strašákem je kouření. To zvyšuje riziko vzniku jakéhokoli nádoru, a to výrazně.
Hormonální antikoncepce – Tato otázka je v souvislosti se vznikem rakovinného bujení velmi diskutovaná.
Rakovina prsu po úrazu?
Mnohdy se ženy obávají, že nádor může být následkem úrazu. Ačkoli některé ženy s rakovinou prsu udávají, že utrpěly úraz, souvislost se neprokázala. Mnohem nebezpečnější pro naše poprsí je zanedbání pravidelných mamografických prohlídek a podcenění samovyšetřování prsou. To by měla zvládnout každá žena nejpozději do svých třicetin. Nestačí jen prohlédnutí v zrcadle. Prsy je třeba důkladně a s citem prohmatat. Je vhodné sáhnout i do podpaží. Pokud naleznete cokoli nezvyklého, neváhejte navštívit lékaře.
(ela)
Zdroje:
http://www.senologie.cz/odborne/d03.html
http://www.koc.cz/pro_lekare/identifikace_zen_s_rizikem_karcinomu_prsu.html