Neznámé prostředí, cizí tvář lékaře a konečně samotná injekce, to vše může být pro dítě stresující a vzbuzovat v něm úzkost. Dokonce i patrná nervozita rodiče může být pro citlivé dítě signálem hrozícího nebezpečí a důvodem ke strachu. Díky mnohaletým zkušenostem zdravotníků a rodičů dnes víme, co pomáhá, aby bylo dítě během očkování co nejklidnější. Lety prověřená doporučení však můžeme zkombinovat i s moderním přístupem.
1. tip: Zavinování
Většina maminek odhalí tajemství zavinování již v porodnici. Pevné ovinutí dítěte zavinovačkou nebo látkovou plenou obvykle vede k okamžitému zklidnění dítěte. Za účelem hladšího průběhu očkování lze zavinutí využít zhruba do pěti měsíců věku dítěte. Zatímco někomu se osvědčilo ovinutí ihned po aplikaci injekce, jiní doporučují zavinutí předem. Jen je třeba ponechat místo, kam bude injekce aplikována, volné. Zda to bude nožička, či ručička, se domluvte předem se sestřičkou či lékařem.
2. tip: Ideální poloha
Za nejvíce stresující k podání injekce se považuje poloha, kdy dítě leží samotné na vyšetřovacím lehátku a je bez kontaktu s rodičem. Bezpečněji se bude cítit, pokud ho při očkování budete držet v náručí nebo na klíně v poloze na boku nebo na bříšku.
3. tip: Houpavé pohyby
Asi není překvapením, že dítě během chování uklidňuje houpání a kývavé pohyby, rodiče tak často činí nevědomky. Neváhejte houpání využít vědomě i v ordinaci lékaře před podáním očkovací látky a po něm.
4. tip: Osvědčené sání
Snad neexistuje maminka, která by se nepokusila ztišit pláč svého miminka podáním dudlíku, lahvičky či přiložením k prsu. Využít sání ke zklidnění lze samozřejmě i v ordinaci dětského lékaře. Kojení je coby zklidňující technika dokonce doporučováno Světovou zdravotnickou organizací.
5. tip: Bílý šum
Možná jste si již všimli, že vaše dítě jako zázrakem usíná při zvuku deště, vysavače nebo digestoře. Malé děti totiž prokazatelně uklidňuje takzvaný bílý šum, tedy zvuk, který v sobě kombinuje všechny slyšitelné frekvence a na který jsou zvyklé z dělohy. Šumění nemusí dítě vyloženě uspat, přinejmenším ho ale uklidní. Nebojte se, k lékaři s sebou nemusíte nosit vysavač. Stačí si jen jeho zvuk, pokud se vám k tišení dítěte osvědčil, nahrát například na mobilní telefon nebo pustit jednu z mnoha dostupných aplikací, které bílý šum nabízejí.
6. tip: Tření místa vpichu
Udeřili jste se někdy do holeně? Možná jste i vy bolest zčásti odehnali okamžitým třením postiženého místa. Stejně tak může dítěti pomoci tření ručičky nebo nožičky před bolestivým vpichem a po něm.
7. tip: Znecitlivění pomocí krému
Jednou z nejvíce účinných metod, jak předejít bolesti, a tedy i souvisejícímu strachu dítěte z jehel a zdravotníků, je aplikace znecitlivujícího krému. V současnosti je k dispozici volně prodejný krém s obsahem znecitlivujících látek, který je vhodný pro všechny věkové skupiny dětí včetně donošených novorozenců. Jeho účinnost potvrdily nejen provedené studie, ale i samotní rodiče očkovaných dětí.
Podle odborníků má asi pětina dospělých výrazný strach z injekčních jehel, který může nabývat až charakteru fobie. Prvopočátek tohoto strachu přitom ve většině případů sahá až do dětství. To, jakým způsobem bude očkování vašeho dítěte probíhat, můžete i vy jako rodiče z velké části ovlivnit. Připravte na něj vaše dítě tak, aby si pokud možno neodneslo od lékaře negativní zkušenost. Očkování může probíhat takovým způsobem, aby nebyla narušena důvěra dítěte v lékaře ani ve vás a to je velmi důležité. Využijte našich sedm tipů, jak na to.
(veri)
Zdroje:
https://www.news18.com/news/partner-content/why-babies-cry-during-vaccination-and-how-to-soothe-them-2135977.html
https://www.who.int/immunization/newsroom/reducing_pain_vaccination/en/