Nebojte se očkování u dětí
Již mnohokrát bylo řečeno, že klíšťová encefalitida má u dospělých zpravidla mnohem těžší průběh než u dětí. U malého dítěte může klíšťovka proběhnout i naprosto nepozorovaně, ani rodiče o ní nevědí. Přesto, kdo se odváží vystavit své dítě sice zanedbatelnému, ale přesto reálnému riziku?
I to je jeden z důvodů, proč počet dětí očkovaných proti klíšťové encefalitidě stále roste.
Od kdy je možné očkovat?
Na trhu jsou v současné době dvě různé vakcíny proti klíšťové encefalitidě, kterými je možné očkovat malé děti. Obě tyto očkovací látky jsou ve skutečnosti velmi podobné a liší se jen v detailech. Stejný je i věk dítěte, od kterého je možné začít očkovat – obě vakcíny jsou určené pro děti starší jednoho roku.
Přestože je tedy teoreticky možné očkovat už děti v jednom roce věku, mnoho lékařů má na věc poněkud jiný názor. Protože klíšťová encefalitida má u nejmenších dětí většinou mírný průběh, doporučují nezatěžovat nezralý organismus nadbytečným očkováním a imunizaci proti klíšťovce zahájit až u dětí, které dosáhly alespoň tří let. Mladší děti pak je samozřejmě doporučeno chránit v přírodě vhodným oblečením a po každém návratu domů v klíšťové sezóně provést důkladnou prohlídku celého těla.
Kdy je nejlepší očkovat?
Nejednotné názory panují občas i v tom, zda je možno nechat dítě očkovat proti klíšťovce i jindy než mimo klíšťovou sezónu (tedy v zimě a brzy zjara). Je pravda, že absolvovat první dvě dávky očkování v zimě a do sezóny vstoupit již plně imunizován je ideální případ. Avšak pokud jste v průběhu zimy z jakéhokoli důvodu nestihli dát své dítě očkovat, není nic ztraceno. Každé očkování je lepší než žádné a i v případě, že se dítě nakazí v době mezi dávkami, kdy ještě není imunita plně vytvořena, bude průběh onemocnění očkováním alespoň zmírněn.
Má očkování dětí nějaká rizika?
Obě očkovací látky, které jsou v současné době na trhu, jsou velmi bezpečné a nežádoucí účinky po očkování se objevují jen zřídka. Při očkování malých dětí do tří let se relativně často vyskytuje pouze lehká horečka (zhruba třetina dětí má zvýšenou teplotu do 39 °C). Starší děti (nad tři roky věku) pak mají zvýšenou teplotu v méně než jedné desetině případů.
(vek)