Nebojte se ošetření kořenových kanálků, může zachránit zub
Endodoncie je stomatologický obor, který se zabývá zubní dření a tkáněmi zubních kořenů. Nejčastějším zákrokem v rámci endodocie bývá právě ošetření zubních kořenových kanálků, které se nejčastěji provádí při infekci v kanálku. Ošetření zubních kanálků je ale časově i technicky velmi náročné. Vyžaduje maximální soustředění, šikovné ruce zubaře a trpělivost pacienta. Na konci cesty pak může být zachráněný zub, který slouží další léta.
Infekce se do kořenového kanálku může dostat hned několika způsoby: „Bakterie, které infekci způsobují, se mohou ke kanálku dostat skrz neléčený hluboký zubní kaz, přes nepřesnou a netěsnící zubní výplň nebo při úrazech zubu,“ vysvětluje MDDr. Adam Šíma, stomatolog působící na pražské Dentální klinice Jan Stuchlík.
Přítomné bakterie se musí nejprve zlikvidovat, aby ustoupila infekce. Zub se musí řádně dezinfikovat a až poté se mohou kořenové kanálky i zub hermeticky uzavřít. „S ošetřením kořenových kanálků není vhodné otálet. Jakmile začne zub bolet nebo je citlivý na studené a teplé, vždy je dobré navštívit zubaře. Ten provede několik testů, kdy zjistí, zda infekce již zasáhla i kanálek a došlo k nevratnému poškození vitality dřeně,“ varuje Šíma.
Dentální mikroskop
U ošetření kořenových kanálků je zásadní vybavení ordinace. „Dříve se kořenové kanálky ošetřovaly bez dalších pomůcek, nyní ovšem máme k dispozici dentální mikroskop, který velmi pomáhá při hledání kanálků či orientaci v anatomických anomáliích, které pouhým okem vidět nejsou,“ míní Šíma.
Mikroskop zabraňuje i případným chybám stomatologa. Ten, pokud přesně nevidí, kudy kanálek vede, může například v kanálku zlomit nástroj. Kanálky se totiž čistí velmi křehkou a tenkou jehličkou bez špice. Pokud dojde k vyčistění kanálků bez mikroskopu, je tu i riziko, že se kanálek vyčistí špatně a celý proces se bude muset za čas opakovat. V horším případě už nezbude nic jiného, než zub vytrhnout.
„Naše staré představy o jednoduchém průběhu kanálků dávno vzaly za své. V každém zubu je velmi komplexní a vzájemně komunikující kanálkový systém, který musíme mechanicky opracovat a tam, kam se fyzicky nástroji nedostaneme, provést důkladný dezinfekční výplach. Bez pohledu velkým zvětšením dovnitř zubu mnohdy máme minimální šanci na úspěch.“
Lékaři, kteří operují pod mikroskopem mají tedy větší pravděpodobnost, že zub zachrání. „Je to případ od případu, ale pokud se mi zdá zub alespoň trochu zachranitelný, vždy klienta informuji a snažím se o to, aby se rozhodl pro variantu čistění kanálků. Vlastní zub je vždy lepší než umělá náhrada,“ popisuje zubař.
Průběh ošetření
Každý zub má své hlavní kořenové kanálky, horní jedničky a dvojky mají kanálek jeden, dolní řezáky jeden nebo dva, třenové zuby jeden až tři, , u stoliček se počet pohybuje od tří až třeba do šesti. Prostor uvnitř kořene zubu, který se ošetřuje, může mít kolem 14 – 31 milimetrů. „Ošetření kořenového kanálku je na místě vždy, když kaz (infekce) pronikne do dřeně zubu. Možné je ošetřovat i kanálky při úrazech, kdy už jsou zuby mrtvé nebo umírající,“ popisuje Šíma.
Cílem zákroku je uchování zubu v ústech, vyléčení infekce a předcházení vzniku váčku či jeho zahojení. „Kořenové kanálky se prvně musí dezinfikovat a vyléčí se infekce, následně se pak kanálky zaplní speciálními cementy nebo plastickou gutaperčou,“ pokračuje Šíma.
Na endodontické ošetření je obvykle důležité navázat rekonstrukcí zubu, aby se plně obnovila jeho žvýkací funkce i estetika.. „Mrtvé zuby musíme často opatřit korunkou nebo overlayí, aby nedošlo k rozlomení zubu a mohl tak plnohodnotně sloužit“ doplňuje odborník.
Pojišťovna přispívá jen na základ
Ošetření kořenových kanálků je sice zákrok hrazeny ze zdravotního pojištění, dle zubaře je ale výše příspěvku absolutně nedostačující: „Moderní metody, které se používají na ošetření kořenových kanálků, jsou mnohonásobně nákladnější než ty staré, které dle mého názoru mohou i poškodit pacienta,“ říká Šíma.
Obvykle se cena za jeden kanálek pohybuje od 1500 Kč do 2000 Kč a jeden kanálek může trvat cca hodinu. Vždy jde ovšem i o to, jak zubař pracuje, jaké používá materiály a zda má či nemá zmíněný dentální mikroskop.
MUDr. Jan Stuchlík
Stomatolog, specializuje se na implantologii, tkáňovou regeneraci a estetické zubní lékařství. Je držitelem několika zahraničních kvalifikací mimo jiné i DGI – Deutsche Gesellschaft für Implantologie a členem několika odborných společností (Česká stomatologická komora, Deutsche Gesellschaft für Implantologie a další). Jako lékař působil na několika soukromých klinikách, nyní má vlastní dentální kliniku.
odborník uLékaře.cz