Současné možnosti léčby
Mezi současné možnosti léčby tohoto onemocnění patří:
- léky tlumící tvorbu cév, které lékař injekčně vpravuje do oka, cílem léčby je zamezit tvorbě nových cév a zabránit krvácení, které způsobuje tzv. vlhkou formu věkem podmíněné makulární degenerace, některým pacientům se po předchozím oslepnutí díky této léčbě vrátil zrak, s největší pravděpodobností ale budete muset podstoupit opakovanou aplikaci injekcí,
- léčba laserem je další možností, jak zničit chorobné cévní řečiště v sítnici, světelný paprsek s vysokou energií dokáže novotvořené cévy spolehlivě zničit,
- fotodynamická terapie spočívá v nitrožilním vpravení látky, která se vychytá v abnormálních cévách sítnice, a následném použití laseru, přičemž jeho paprsek projde sítnicí, aniž by ji poškodil a reaguje s látkou v cévách, výsledná fotochemická reakce vede k uzávěru postižené cévy,
- experimentální metody léčby, např. tzv. submakulární chirurgie, při níž se operativně ze sítnice odstraní abnormální krevní cévy, jizevnatá tkáň nebo krev, tzv. translokaci sítnice, při níž se zničí cévy přímo pod centrem žluté skvrny, kde za normálních okolností lékař nemůže bezpečně použít laser.
Věkem podmíněnou makulární degeneraci bohužel není možné vyléčit, ale tyto léčebné možnosti zpomalují její průběh a dokážou zvrátit ztrátu zraku. Výběr konkrétní léčby záleží na pokročilosti vašeho onemocnění a vhodnosti konkrétních léčebných metod pro váš konkrétní případ. Poraďte se se svým očním lékařem, který vám jistě vysvětlí, jaká metoda je pro vás nejvhodnější.
Prevence onemocnění
Pokud věkem podmíněnou makulární degenerací netrpíte, pravděpodobně vás zajímá, zda existují nějaká opatření, kterými jí lze předcházet. Jedná se o obecná doporučení přispívající ke zdraví vašeho zraku jako takového, např.:
- přestaňte kouřit,
- jezte vyváženou stravu s dostatkem zeleniny,
- chraňte oči před škodlivým UV zářením pomocí kvalitních slunečních brýlí,
i opatření, která jsou pro danou nemoc specifická, např.
- vyzkoušejte potravinové doplňky obsahující antioxidanty a zinek, které podle některých studií mohou snížit riziko vzniku věkem podmíněné makulární degenerace.
Jak poznáte, zda se vám onemocnění týká, či nikoliv? Otestujte se pomocí tzv. Amslerovy mřížky připomínající šachovnici. Pokud je u vás přítomna počínající věkem podmíněná makulární degenerace, uvidíte mřížku zdeformovanou. V tomto případě ihned vyhledejte očního lékaře a nechte se vyšetřit, protože čím dříve se určí diagnóza tohoto onemocnění, tím je větší šance na jeho úspěšnou léčbu. U osob starších 65 let by měl být tento test běžnou záležitostí při vyšetření očí.
(dzit)
Zdroje:
https://www.webmd.com/eye-health/macular-degeneration/age-related-macular-degeneration-treatment#1
https://www.verywellhealth.com/macular-degeneration-treatment-89290