Když kuřák špatně vidí, nemůže za to jen dým
Spojitost mezi kouřením a rakovinou plic zná každý. Ne každý ale ví, že kouření je jedním z hlavních rizikových faktorů i pro vznik onemocnění známého jako "věkem podmíněná makulární degenerace".
Toto onemocnění může postupně vést až k úplné slepotě a spolehlivá léčba v současné době neexistuje.
Oči bez kyslíku
Kouření přispívá k rozvoji aterosklerózy, poškození cév a vysokého krevního tlaku. Všechny tyto faktory pak mají společně velmi negativní vliv na zásobování tkání našeho těla kyslíkem a živinami. Nejvíce pochopitelně trpí tkáně, které jsou na dodávce kyslíku a energie závislé nejvíc, což jsou bohužel většinou právě ty nejdůležitější tkáně našeho těla. Mezi ně patří i lidské oko, především pak oční sítnice.
Co je to makulární degenerace
Makula, nazývaná také "žlutá skvrna", je nejcitlivější část sítnice, která nám umožňuje zaostřit na předměty v našem okolí, které nás zajímají. Makula zároveň vyžaduje účinné zásobování krví, a pokud toto zásobování vázne, může to mít za následek postupnou makulární degeneraci.
Důsledky makulární degenerace jsou velmi nepříjemné a je jich celá řada. Lidé s tímto onemocněním například:
- nemohou číst ani vidět drobné detaily v televizi,
- dělá jim potíže rozeznat obličeje svých známých,
- nemohou řídit auto,
- snadno zamění lahvičky s různými léky, které užívají,
- snadno upadnou a při pádu se zraní,
- postupně ztrácí schopnost sami se o sebe postarat a potřebují asistenci jiných.
Co je dobré vědět (než si zapálíme)
Průměrný věk, ve kterém lidé onemocní makulární degenerací na prvním oku, je zhruba 65 let. V té době se většinou začíná pozvolna zhoršovat zrak i na druhém oku a asi 60 těchto lidí je v době svých 70. narozenin prakticky slepých. I když existuje řada způsobů, které v dnešní době nevidomým a slabozrakým lidem umožňují žít co nejvíce nezávislý a plnohodnotný život, je dobré si uvědomit, jaké riziko pro nás představuje každý další den s cigaretami.
(vek)
Zdroj: www.betterhealth.vic.gov.au