Když jídlo škodí aneb Potravinová alergie
Tenhle problém se objevuje většinou už v dětském věku. Někdy časem vymizí, jindy zůstane po celý život. Jsou však i lidé, u kterých se alergie na potraviny objeví poprvé až v dospělosti.
Jemné rozdíly
Pod pojem potravinová alergie se často zahrnuje i potravinová intolerance, existují zde však jisté rozdíly:
Intolerance
- U ní jsou příznaky omezeny pouze na trávicí trakt.
- Při potravinové intoleranci by měl organismus malé množství nevhodné potraviny zvládnout.
Alergie
- Může mít velmi různorodé projevy.
- Časté je svědění a otok jazyka a rtů, otok v krku, vyrážka, zažívací obtíže, problémy s dýcháním a v krajním případě i život ohrožující stav – tzv. anafylaktický šok.
- Pokud člověk trpí potravinovou alergií, je nutné se alergenu vyhnout zcela úplně.
Kde se bere?
Není zcela jasné, jak potravinová alergie vzniká, ale vědci předpokládají, že roli hraje několik faktorů:
- Geny – na vzniku alergií se mohou podílet geny ovlivňující imunitní systém (protože alergie je vlastně porucha imunitního systému) nebo geny ovlivňující enzymy, které ve střevě způsobují rozpad bílkovin.
- Chyba v trávení – přijímaná strava musí být v těle rozložena až na molekuly, které tělo dokáže využít k produkci energie. Tento proces začíná již v ústech, dále pokračuje v žaludku působením žaludečních šťáv a je dokončen ve střevě. Pokud je někde na této trase problém, může se do střeva dostat nedostatečně strávená potrava. Tu pak střevní imunitní systém vnímá jako škodlivou a rozvine se právě alergická reakce. Tento předpoklad se zřejmě uplatňuje i u dětí, protože u nich je trávicí trakt nevyzrálý. Obecně platí, že vařené potraviny jsou lépe stravitelné než potraviny syrové.
- Střevní imunitní systém – buňky imunitního systému jsou rozptýleny po celém těle, ale ve střevě je jich bezkonkurenčně nejvíce. Někdy střevní imunitní systém reaguje na potraviny přehnaně a poté se rozvíjí potravinová alergie. Dosud ale není znám přesný mechanismus.
- Bakterie – když se dítě narodí, jeho střevo žádné bakterie neobsahuje. Ale již během porodu a krátce po něm se tento orgán osídluje bakteriemi od matky a z okolního prostředí. Střevo zdravého jedince obsahuje stovky typů různých bakterií, které jsou prospěšné trávení. Navíc regulují střevní imunitní systém, aby potravu považoval za neškodnou. Pokud je však rovnováha bakterií dlouhodobě narušena (např. po užívání antibiotik nebo po viróze), může se problém projevit i potravinovou alergií. Nerovnováze střevních bakterií je vhodné předcházet užíváním probiotik.
Nevzít do úst
O potravinových alergiích ještě mnoho věcí známo není. Již teď je ale jasné, že nejlepší léčbou je eliminace alergenu, tedy vyvarování se potraviny, na kterou měl člověk alergickou reakci.
(vesa)