Pásový opar je způsobený stejným virem jako plané neštovice. Typický pacient prodělal v raném dětství neštovice a virus zůstal schován v nervových buňkách. Později během života se znovu zaktivuje a postihne spádovou oblast jednoho nebo více nervů. Před objevením puchýřků je 1–5 dní kůže napnutá, zarudlá, svědí a může i bolet. Výsev puchýřků se objevuje nejčastěji na jedné straně těla v průběhu nervů na hrudníku, bedrech a v obličeji. Může být i v očích a uchu, ústní dutině apod. Puchýřky brzy prasknou a jejich obsah je velmi infekční. Po zaschnutí se pod krustou obnovuje kůže. Onemocnění může být doprovázeno:
- zimnicí,
- zažívacími potížemi,
- někdy zvýšenou teplotou,
- svěděním,
- především však velkou bolestivostí na celé postižené ploše.
Výsev puchýřků bývá jednostranný, po jejich vyléčení (obvykle 2–4 týdny) zůstává někdy krutá bolest podél nervů po dobu týdnů až měsíců. Vyrážka na obličeji může vést až ke slepotě. Intenzivní bolest může přetrvávat i několik měsíců až let po odeznění vyrážky, často vede až k intoleranci oblečení nebo nemožnosti se sprchovat.
Když trpí celé tělo
Generalizovaný herpes zoster neboli rozesetý, celotělový pásový opar je potenciálně smrtelný a pozná se podle toho, že alespoň 10–20 puchýřků se nachází jinde než ve spádové oblasti nervu. Začíná obvykle jeden až dva týdny po začátku pásového oparu. Když se virus dostane až do krevního oběhu nebo vnitřních orgánů, jako je mozek nebo plíce, může způsobit závažné komplikace. Nemocný má v typickém případě vysokou horečku a příznaky odpovídající postižení konkrétního orgánu.
Kdo je v ohrožení
K pásovému oparu jsou více náchylní lidé se zhoršenou imunitou. To znamená, že ohrožuje zejména:
- seniory,
- dlouhodobě nemocné,
- pacienty s onkologickým onemocněním,
- jedince s imunosupresivní léčbou (např. kortikoidy),
- osoby podstupující chemoterapii,
- častější je též u lidí s HIV/AIDS.
Léčba složitá, prevence jednoduchá
U generalizovaného pásového oparu se podává nitrožilně aciklovir po dobu jednoho nebo dvou týdnů. Virus však může této léčbě odolávat, v tom případě se aplikuje foskarnet, a to rovněž v nitrožilní formě. Součástí léčby je tlumení bolesti a různé hojivé přípravky. Ovšem tak jako to platí i u jiných onemocnění, pásovému oparu se daleko snáze předchází než se léčí – pro rizikové skupiny je totiž k dispozici vakcína. Pokud si myslíte, že jste pásovým oparem ohroženi, zeptejte se na očkování svého lékaře.