Když klasická léčba selhává aneb Nová naděje pro pacienty s nespecifickými střevními záněty
Klasický způsob léčby není až na výjimky prevencí chirurgického řešení a komplikací u nespecifických střevních zánětů. Nové možnosti ale nabízí lékařům i pacientům takzvaná cílená léčba.
#IMG#
Top-down versus Step-up
Nové pojetí časné útočné („top-down“) léčby se odvíjí od efektních výsledků nových biologických činitelů v léčbě pacientů, kteří nereagovali na obvyklou terapii. Nejnovější údaje tento nadějný způsob léčby jen potvrzují.
V nekontrolovaných studiích časné aplikace azathioprinu a infliximabu vykazují prodloužení remise (přechodné vymizení příznaků) u Crohnovy choroby. Nejčerstvější předběžné publikované údaje z kontrolovaných studií srovnávající časnou aplikaci azathioprinu a infliximabu – „top-down“ léčbu – s obvyklou „step-up“ léčbou vykazují kvalitnější slizniční hojení, rychlejší nástup remise a vyšší stupeň remise u pacientů s „top-down“ léčbou. Studie srovnávající léčbu infliximabem s azathioprinem a bez azathioprinu pokračuje. Význam „top-down“ léčby je nutno potvrdit následnými klinickými studiemi zaměřenými na vysoce rizikové pacienty. Proto se zatím nejedná o běžné využití tohoto způsobu léčby.
Biologická léčba v praxi
Nespecifické střevní záněty nejsou vyléčitelné. Nejnovějším cílem je proto dosažení nejvyšší možné kvality života léčbou „šitou pacientovi na míru“ s velmi dobře vyváženým poměrem léčebný zisk versus nežádoucí účinky. Infliximab je především určen pacientům s Crohnovou chorobou neodpovídajícím nebo netolerujícím obvyklou léčbu a je vrcholem léčebné pyramidy. U ulcerózní kolitidy je infliximab účinný k ovlivnění závažných forem nemoci a tam, kde selhala léčba vysokými dávkami kortikoidů.
(frc)
Zdroj:
www.medscape.com