Nedaří se vám otěhotnět? Snažte se zůstat pozitivní i během dlouhého čekání
Pokud se delší dobu neúspěšně pokoušíte o miminko, určitě víte, jak je těžké odolat negativním myšlenkám, depresivní náladě a beznaději.
Pokud se delší dobu neúspěšně pokoušíte o miminko, určitě víte, jak je těžké odolat negativním myšlenkám, depresivní náladě a beznaději. Přesto je potřeba se proti tomu všemu obrnit, žít svůj život s chutí, snažit se dál a hlavně si negativními pocity nenechat otrávit svůj partnerský vztah.
Deset věcí, které byste měly udělat, když se vám nedaří počít dítě
- Vykázat své okolí do patřičných mezí – dlouhé čekání na miminko je dost těžké i bez dotěrných poznámek kolegů, přátel nebo příbuzných. Potíže s otěhotněním rozhodně nejsou žádná ostuda pro vás ani pro partnera, a tak se nebojte říct všem ve svém okolí pěkně od plic, ať si své neustálé dotazy nebo ještě horší vtipy nechají jednou provždy pro sebe.
- Přesvědčit se, že v tom nejste sami – nejspíš se vám zdá, že celý svět kromě vás je těhotný, neustále slyšíte o někom ze svých známých, komu se narodilo dítě. Nenechte si ale vnutit myšlenku, že jste se svým trápením úplně sama. Stačí otevřít příslušné internetové stránky a diskuze na nich nebo se jednou zajděte podívat k nejbližší klinice asistované reprodukce. Uvidíte nesčetné páry i samotné ženy vstupující dovnitř. Potíže s otěhotněním a problém neplodnosti nejsou ani zdaleka něčím výjimečným, co by se týkalo pouze vás.
- Zůstat pozitivní – negativní myšlenky a beznaděj vytvářejí stres a dlouhodobý stres podle odborníků snižuje šance na otěhotnění. Naše tělo je vybaveno mechanismy, které snižují pravděpodobnost otěhotnění, pokud žena není „v pohodě“. Proto každý stres vyvolávaný neúspěšnými pokusy otěhotnět jenom dále snižuje naše budoucí šance na početí.
- Přestat se za každou cenu „snažit“ – neustálé myšlenky na to, že „tentokrát to musí vyjít“, sebeobviňování a tisíceré otázky „co dělám špatně“ nepřejí ani vašemu milostnému životu, ani šancím na brzké početí. Není to samozřejmě vždycky tak, že žena otěhotní, jakmile nechá starosti o početí plavat, ale v některých případech to tak skutečně funguje.
- Nesázet všechno na jednu kartu – mateřství je sice velmi důležitá hodnota v životě ženy, není to ale hodnota jediná. Pokud chcete prožít krásný život a dopřát ho i svému budoucímu dítěti, nemůžete z něj udělat jediný cíl svého života. Snažte se nalézt potěšení ve svých zálibách, v práci, v soužití s partnerem, širší rodinou a přáteli.
- Být na sebe hodná – to, že právě vy máte problémy s otěhotněním, je přece jen trochu nespravedlivé. Nebojte si to občas vynahradit. Co nejvíc se věnujte věcem, které vás baví, buďte co nejvíc aktivní a hlavně si příliš neberte k srdci hodnocení svého okolí. Lidé, kteří mají všechno snadné, nemají nejspíš ani tušení, jak těžký může život být.
- Milovat se – otěhotnět bez sexu je skutečně obtížné. Neomezujte sex jen na své plodné dny a nedělejte to jenom kvůli početí. Páry, které mají sex pravidelně (alespoň párkrát do týdne), mají podle odborníků větší šance na brzké otěhotnění.
- Pracovat na partnerském vztahu – harmonický vztah s partnerem je důležitý pro vás, pro něj i pro vaše budoucí dítě. A protože problémy s početím představují pro váš vztah zátěž navíc, musíte na něm i více pracovat. A tak svému milému uvařte něco dobrého k večeři nebo si na ni společně vyjděte, překvapte ho malým dárkem nebo mu nabídněte, že ho vyzvednete z práce… I když u každého páru je to trochu jiné, možností je nekonečně mnoho.
- Odpočívat – stejně jako stres a negativní myšlenky vašemu otěhotnění nepřeje ani únava a příliš hektický životní styl. A tak si naordinujte zdravé a pravidelné jídlo, dostatek spánku a procházky na čerstvém vzduchu. Starosti z práce nechávejte pokud možno v práci.
- Promluvit s lékařem – pokud máte pocit, že vaše snažení zůstává bez výsledku už příliš dlouho, neváhejte promluvit se svým gynekologem. Když se o otěhotnění snažíte již déle než rok (u starších žen i kratší dobu), je pravděpodobné, že vám doporučí některou kliniku asistované reprodukce. Tam vás pak možná čeká ještě dlouhá cesta k dítěti, šance na úspěch na jejím konci je ale vysoká.
Možná, že vám uvedené desatero k vytouženému dítěti okamžitě nepomůže. Možná, že budete muset čekat ještě dost dlouho. Ale také je možné, že když se podle uvedených rad zařídíte, zjistíte, že žijete o trochu lepší a spokojenější život – ať už s dítětem, nebo zatím ještě bez něho.
MUDr. Helena Janíčková
Kam dál?
Asistovaná reprodukce: hoďte strach za hlavu
Umělé oplodnění má větší šanci na úspěch v létě
Neplodnost v číslech: problémy má 15 % párů v Česku
Krok za krokem: Jak probíhá umělé oplodnění?
Zvyšte své šance na úspěch IVF – 5 základních otázek a odpovědí
Těhotenství po umělém oplodnění s sebou může přinášet určitá rizika
Zmrazte si plodnost. Kryokonzervace vajíček je snadná