Necitlivé komentáře při léčbě rakoviny plic? Pořiďte si mluvčího!
S nevhodnými poznámkami okolí se musí čas od času vypořádat každý, kdo trpí nějakou nemocí. V případě rakoviny plic to platí dvojnásob. Obecné povědomí o této nemoci je totiž neodmyslitelně spjato s varováním na krabičkách cigaret, ačkoliv onemocnět mohou i lidé, kteří nikdy nekouřili.
S nevhodnými poznámkami okolí se musí čas od času vypořádat každý, kdo trpí nějakou nemocí. V případě rakoviny plic to platí dvojnásob. Obecné povědomí o této nemoci je totiž neodmyslitelně spjato s varováním na krabičkách cigaret, ačkoliv onemocnět mohou i lidé, kteří nikdy nekouřili. Zraňující komentáře však mohou značně ovlivňovat úspěšnost a průběh léčby.
V pozadí je nejistota
Většinou lidé necitlivé „hlášky“ pronášejí bez přemýšlení. Co je k tomu vede?
- Vlastní obavy z rakoviny.
- Nedostatek informací o této nemoci.
- Nedokážou se vcítit do situace nemocného.
- Neumí vhodně reagovat.
Odhoďte zbytečnou zátěž
Léčba rakoviny je výzvou sama o sobě. Průběh léčby je náročný i bez nevhodných poznámek na vaši adresu. Poslední věc, kterou potřebujete, je utápět se v lítostivých a sebezraňujících myšlenkách. Učiňte tomu jasnou přítrž!
10 tipů, jak se vypořádat s necitlivostí
1. Obklopte se těmi, kteří vás podrží. Lidé bez předsudků obeznámení s vaší nemocí vám mohou poskytnout potřebnou podporu vůči ignorantům.
2. Nereagujte osobně, nechte promlouvat svého „mluvčího“. Pokud své nejbližší podrobně zasvětíte do situace, mohou fungovat jako prostředník mezi vámi a lidmi ve vašem okolí. Vyhnete se tak přímé konfrontaci, zejména na počátku léčby.
3. Vzdělávejte své okolí. Nemusíte být kuřákem, abyste onemocněli rakovinou plic. Tato nemoc má celou řadu příčin. Využijte možnost vzdělat lidi kolem sebe a pošlete jim odkazy na různé články, diskusní fóra a příběhy lidí bojujících s touto nemocí.
4. Připravte si několik rychlých a úderných odpovědí. Můžete tak rychle utnout proud necitlivých poznámek a dát druhé straně najevo, že v načaté konverzaci nechcete pokračovat.
5. Soustřeďte se na přítomnost. Jakékoliv debaty o tom, co nemoci předcházelo, spekulace o jejích příčinách a následcích jsou přísně zakázány. Na léčbu budete potřebovat hodně energie, šetřete si ji.
6. Udržujte si smysl pro humor. S úsměvem jde všechno líp. Zlehčení vaší situace pomůže vyklouznout z trapné chvilky.
7. Vyzkoušejte relaxační techniky. Odveďte své myšlenky od negativních scénářů a zkuste jednoduché relaxační techniky, které vám doporučí lékař.
8. Myslete na sebe a mějte se rádi. Vaše osobní pohoda a sebedůvěra, že nemoc dokážete zvládnout, je na prvním místě. Rychle si tak získáte sympatie a podporu okolí.
9. Pozitivní mysl léčí. Soustřeďte se na boj s rakovinou, nevyčerpávejte se sebeobviňováním. Pozitivním naladěním se zvýší i úspěšnost léčby.
10. Naučte se odpouštět. Co již bylo řečeno, nelze vzít zpět. I v nemoci si pěstujte velkorysost a toleranci.
(hkh)
Zdroj: lungcancer.about.com