Rakovinu odhalily až bolesti
Panu Milanovi bylo 53 let, když poprvé absolvoval urologické vyšetření. Přede dvěma lety byla jeho bratrovi zjištěna rakovina prostaty a tatínek na ni zemřel. Sám tušil, že by měl k lékaři zajít dříve, ale protože neměl doposud žádné potíže s močením a nic jej nebolelo, rozhodl se vyšetření prozatím odložit.
Když se objevila bolest v kyčli, která se postupně zhoršovala, potíže přisuzoval věku a namáhavé práci. Léky proti bolestem ale pomalu přestaly účinkovat, rozhodl se proto návštěvu lékaře již neodkládat. Po absolvování různých vyšetření mu byla zjištěna metastáza v kyčelní kosti. Následovalo další kolo prohlídek a vyšetření, během nichž se dostal až na urologii, kde mu byla potvrzena diagnóza rakoviny prostaty.
Potíže způsobují až pokročilá stadia nemoci
Prostata neboli předstojná žláza je drobný orgán uložený pod močovým měchýřem. Její úloha spočívá v tvorbě sekretu, který je součástí spermatu a usnadňuje oplození vajíčka.
Rakovina prostaty postihuje zejména muže po 50. roce života, přičemž její riziko stoupá se zvyšujícím se věkem. Výjimku tvoří pacienti, jejichž přímí příbuzní se s nádorem potýkali či potýkají. Ti jsou totiž ve vyšším riziku, že se u nich rakovina prostaty objeví také, a jejich pravidelné kontroly na urologii by tak měly začít již v poměrně mladém věku.
V časných stadiích onemocnění většina mužů nezaznamená žádné potíže. Problémy se projeví až později a mají obvykle charakter častého či obtížného močení, vzácněji se objeví v moči krev. V některých případech na sebe nádor může upozornit až přítomností vzdáleného ložiska odborně označovaného jako metastáza. Tato ložiska se nejčastěji zakládají do kostí a projevují se bolestmi v postiženém místě či velmi snadno vznikající zlomeninou.
Co se skrývá za zkratkou PSA?
Lékaři mohou nahmatat podezřelé ložisko na prostatě při ručním vyšetření přes konečník. Pacient absolvuje také odběr krve se stanovením takzvané PSA, bílkoviny produkované prostatickou tkání. Pokud je hladina PSA v krvi zvýšená, obvykle to znamená, že byla nějakým způsobem poškozená. Rakovina je jednou z možných příčin tohoto poškození, v ostatních případech se může jednat o zánět močových cest či prostaty, vyšší hodnota může odrážet i pouze velikost prostaty. Ve většině případů se vyšetření PSA opakuje, a pokud hodnota zůstává zvýšená, je pacientovi doporučena biopsie prostaty, tedy odběr tkáně z prostaty pod ultrazvukovou kontrolou. Pouze biopsie totiž může definitivně potvrdit, zda se skutečně jedná o rakovinu.
Vyšetření neodkládejte, může vás to stát život
U pana Milana byla rakovina prostaty v tak pokročilém stadiu, že operace již nebyla možná. Začal užívat léky, které snižovaly hladinu mužských pohlavních hormonů, a bylo nutné přistoupit i k odstranění varlat. Následně absolvoval biologickou léčbu, po které se mu zase začala vracet fyzická síla a bolest v kyčli částečně ustoupila. Stále se mu však hlavou honila myšlenka, že pokud by zašel k lékaři dříve, mohlo se onemocnění zachytit včas.
Všichni muži po padesátce by měli navštívit urologa a podstoupit preventivní vyšetření. Pacienti, u jejichž příbuzných byla zjištěna rakovina prostaty, by měli toto vyšetření absolvovat dříve, a to již od svých čtyřiceti let. Čím dříve se rakovina zjistí, tím má pacient větší šanci na úplné vyléčení.
Máte-li o vyšetření PSA zájem, můžete jej absolvovat také na jakémkoliv odběrovém místě AeskuLab. Do konce listopadu v rámci kampaně Movember, která má za cíl zvýšit povědomí veřejnosti o této zákeřné nemoci, je v nabídce za zvýhodněnou cenu. Nepodceňujte toto onemocnění a přijďte včas!
(mraf)
Zdroje:
https://www.aeskulab.cz/necekejaztinaroste/
https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/zhoubne-nadory-muzskeho-pohlavniho-ustroji-c60-c62/o-nadorech-prostaty/
https://cz.movember.com/