Nedejte rakovině šanci: samovyšetření prsu krok za krokem
Možná si myslíte, že v době mamografů a dalších technických vymožeností už obyčejné samovyšetření prsu není důležité. To je však špatná představa: samotní lékaři z mamografických center, kteří se celý život zabývají diagnostikou a léčbou zhoubných nádorů prsu, zdůrazňují, že vedle pravidelného mamografického skríningu by měla každá žena využít toho, že si svou prsní žlázu může sama důkladně vyšetřit.
Závod o čas
Rakovina prsu je v současné době v České republice nejčastějším druhem rakoviny u žen. Pokud se toto vážné onemocnění podaří zachytit včas, má rychle nasazená léčba obvykle úspěch a žena se může po čase vrátit zpět do běžného života. Preventivní skríning a preventivní vyšetření, které umožňují počínající nádory prsu včas odhalit, jsou proto velmi důležité. Riziko vzniku rakoviny prsu je u každé ženy jiné v závislosti na rodinné anamnéze a rizikových faktorech, jako je například kouření nebo obezita. Jak moc ohrožuje rakovina prsu zrovna vás, si můžete spočítat na naší kalkulačce.
Ještě se nevyšetřujete? Chyba!
Životní osudy mnoha skutečných žen jsou dokladem toho, jak všímavost a pečlivé vyšetření vlastního těla může někdy pomoci zachránit zdraví a život. Samovyšetření prsu by měly ženy provádět jako doplněk k pravidelnému mamografickému vyšetření, ať už ve dvouletých intervalech mezi dvěma návštěvami mamografu, nebo v mladším věku, kdy zatím do mamografického skríningu ještě nespadají.
Samovyšetření může svůj účel splnit pouze tehdy, když je prováděno pravidelně, pečlivě a správně. Nejedná se přitom o nic obtížného, hlavními předpoklady jsou všímavé oko, citlivý hmat, trocha trpělivosti a také láska k vlastnímu tělu, které si naši péči a pozornost rozhodně zaslouží.
Než začnete se samotným vyšetřením, je třeba ujasnit si několik základních věcí:
- – Jak je zřejmé z názvu, samovyšetření provádí na sobě samotná žena. Samozřejmě je možné do procesu zapojit také vašeho partnera, pokud projeví zájem – je však třeba mít na paměti, že se jedná v první řadě o skutečné zdravotní vyšetření, které musí být provedeno pečlivě a pozorně, a ne jen o nevšední záminku k erotickému skotačení.
- Jak často a kdy se samovyšetření provádí – Doporučovaný interval je jedenkrát měsíčně. Nebude tak těžké si na samovyšetření vzpomenout, pokud si ho myšlenkově spojíte s pravidelnou menstruací. Nejlepší doba na samovyšetření je totiž právě po skončení menstruace, kdy jsou hormonální vlivy na prsní tkáň nejmenší, a případné nehormonální změny jsou proto nejvíce patrné. Mnohé ženy vědí, že například krátce před menstruací jsou jejich prsy zvětšené a citlivé na pohmat, a v této době by samovyšetření nebylo ani účelné ani příjemné.
- Každý nález při samovyšetření ještě nemusí znamenat zhoubný nádor – Proto hned nepropadejte panice. V prsou dochází v průběhu života ženy také k nezhoubným změnám, které však od zhoubného nádoru může odlišit jen pečlivé odborné vyšetření. Návštěvu lékaře proto nikdy neodkládejte! Chcete-li se dovědět více o zdravotních potížích, které často ženské prsy provázejí, podívejte se do rubriky Domácí lékař – onemocnění prsů.
Postup při samovyšetření prsu
- Na začátku samovyšetření vždy oba prsy pečlivě prohlédneme – nejprve se vždy postavíme před zrcadlo a ruce necháme volně spuštěné podél těla. Oba prsy si pečlivě prohlížíme ze všech stran a vzájemně je porovnáváme – jakákoli asymetrie by měla být hned podezřelá. Mnoho zhoubných nádorů se může navenek projevit malým dolíčkem na kůži, který je způsoben tím, jak rostoucí nádor přitahuje okolní tkáň k sobě. Také po takových dolíčcích bychom měly aktivně pátrat. Poté, co jsme prsy pečlivě prohlédly v „základní poloze“, zdviháme pomalu ruce nad hlavu a přitom opět prsy pečlivě sledujeme a vzájemně je porovnáváme ze všech stran.
- Při samovyšetření postupujeme krouživými pohyby prstů – jako nejlepší a nejcitlivější vyšetřovací nástroj se osvědčily konečky tří prstů, které přiložíme k sobě. Krouživými pohyby pak postupně prohmatáváme všechny části prsu. Na prsty přitom mírně tlačíme tak, abychom cítily i struktury uložené hlouběji ve tkáni pod kůží. Pod konečky prstů se snažíme nahmatat jakoukoli změnu oproti okolní tkáni, zatvrdlé místo nebo bouličku.
- Při samovyšetření stojíme a vyšetřujeme rukou z druhé strany těla – ruku, která je na straně vyšetřovaného prsu, máme zvednutou nad hlavu. Tak je prs volný a dobře dostupný ze všech stran a třemi prsty druhé ruky ho můžeme postupně celý prohmatat. V této pozici vyšetřujeme především zevní strany prsu.
- Při vyšetření vnitřních stran prsů můžeme prohmatávat oběma rukama současně – je výhoda, když můžeme porovnat oba prsy zároveň a vyšetřovat současně oběma rukama, protože každá případná asymetrie se tak lépe projeví. To je však možné jen při vyšetření vnitřních stran prsu.
- Při samovyšetření nesmíme zapomenout na žádnou část prsu – oba prsy postupně vyšetříme ze zevní i vnitřní strany, ze shora i ze spodu. Také si musíme uvědomit, že k samovyšetření prsu patří i vyšetření podpaží a také oblastí, které k prsu přiléhají. V podpaží jsou uložené mízní uzliny, které odvádějí mízu právě z prsní žlázy. Pokud si nahmatáme v podpaží zvětšené uzliny (za normálních okolností jsou nehmatné), může to znamenat jen reakci na banální infekci (třeba chřipku), ale může to být i projev zhoubného onemocnění prsu. Kromě podpaží pečlivě prohmatáme také bezprostřední okolí prsu, protože i tam mohou ještě zasahovat okraje mléčné žlázy. Tyto oblasti přitom není možné zobrazit na mamografu, a proto je jejich vyšetření obzvláště důležité.
Mamograf plus samovyšetření rovná se dobrá prevence
Jakkoli je samovyšetření významné, nemůže nahradit pravidelný mamografický skríning – důležité je využívat oba tyto způsoby prevence současně. A pokud při samovyšetření narazíte i na nepatrnou změnu, nebojte se nikdy navštívit lékaře. Je lepší přijít „zbytečně“ k lékaři než propásnout šanci relativně snadno vyléčit zatím teprve počínající zhoubný nádor.
Zdroj: http://www.mamo.cz/index.php?pg=pro-verejnost-rakovina-prsu-samovysetreni-prsu