Hluboká žilní trombóza se nejčastěji vyskytuje u lidí starších 50 let. Riziko vzniku sraženiny ale zvyšují:
- poranění, například zlomeniny kostí,
- stavy po operaci končetin,
- nadváha,
- kouření,
- výskyt trombózy v rodině,
- užívání hormonální antikoncepce či
- dlouhodobé sezení.
Přehlížené příznaky
Mnoho lidí varovné signály hluboké žilní trombózy stále ignoruje. Mezi typické známky onemocnění patří:
- napětí v dolní končetině či její otok, patrný obvykle jen na jedné straně,
- bolest v postižené noze, která se zhoršuje při pohybu špičky nahoru či dolů,
- teplejší a dočervena zbarvená (nebo naopak bledá a domodra zbarvená) kůže na noze.
Co zlepší situaci
V tento okamžik vás jistě napadá samozřejmá otázka: Lze hlubokou žilní trombózu vůbec léčit? Ano, používají se k tomu:
- Léky. Lékař vám předepíše léky, které ředí krev – injekčně podávané nebo moderní léky v perorální formě. Pokud však trpíte závažnou formou hluboké žilní trombózy a běžné léky nestačí, podává se tzv. trombolýza injekční formou za hospitalizace.
- Kompresní punčochy. Nošení kompresních punčoch zabraňuje vzniku otoku a snižuje riziko vzniku sraženiny. Punčochy dosahují většinou těsně pod kolena nebo přímo nad ně.
- Filtry. V případě, že pacient nemůže užívat léky na ředění krve, je možné použít filtry – speciální „síťky“ vložené do velké břišní žíly nazývané vena cava. Pomáhají zabránit vzniku plicní embolie tím, že sraženinu zachytí a nepustí dále do těla. Měly by se užívat jen krátkodobě, dokud se nebezpečí embolie nezmenší.
Komplikace mohou být život ohrožující
Závažnou komplikací hluboké žilní trombózy je plicní embolie. Pokud se krevní sraženina uvolní, může doputovat až do plic, ucpat plicní tepnu. Léčba se zaměřuje na rozpuštění sraženiny a zabránění tomu, aby se uvolnila, doputovala až do plic a ucpala plicní tepnu. Tato komplikace se nazývá plicní embolie. Pokud se u vás vyskytují její projevy, je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, jinak vám jde doslova o život. Mezi její varovné příznaky patří:
- závrať,
- pocení,
- bolest na hrudi, která se zhoršuje při kašli a hlubokém dýchání,
- zrychlení dechu a srdeční frekvence,
- vykašlávání krve.
Podpořte cirkulaci krve v těle
Riziko vzniku hluboké žilní trombózy lze snížit změnou životního stylu, která podpoří cirkulaci krve v těle. Přestaňte kouřit, zbavte se přebytečných kil, více se hýbejte a hlídejte si hladinu svého krevního tlaku. Při delším sezení, například během cestování, pohybujte nohama a dělejte si přestávky k protažení. Pomáhá to udržet proudění krve a zabraňuje tvorbě sraženin. Pokud jste po operaci dolní končetiny, preventivně užívejte léky k ředění krve.
Bolest nohou nemusí vždy znamenat vážné onemocnění. Pokud ale máte podezření, že se u vás příznaky hluboké žilní trombózy objevují, návštěvu svého lékaře zbytečně neodkládejte.
(dzit)
Zdroj:
https://www.healthline.com/health/deep-venous-thrombosis