Nedokonalá matka?
To byla poslední kapka. Po celodenním vypětí v práci a běhání po obchodech (abyste doma nasytila hladové krky a mlsné jazyky) se doma po vaší poznámce zase ozve protivné "šmarjá, mami…" Mohou mezigenerační spory i prospět?
Svéhlavičky
Někdy kolem třinácti let to začne. Pocit, že víme všechno. Přesvědčení o naší jediné a jedinečné pravdě. Ovšem jak období (většinou přechodného) pomatení smyslů, tedy puberty, pomine, uvědomíme si tento omyl. Ale myšlenka, že jsme i tak schopnější než naše máma, nám často nedá spát. Všechno bychom dělaly jinak. Samozřejmě že lépe. Kvůli kterým prohřeškům považujeme matky téměř za druhohorní relikt? A může nám být kritika odrostlých puberťaček užitečná?
Mami, nekuř…
Nejčastěji kritizujeme zlozvyky matek. Od věčného pití kávy (pokud si maminka neléčí hypertenzi a nepije víc než 5 šálků denně, o nic nejde; u dlouhodobých kafařů se totiž tlak krve už nezvedá). V případě kouření mají dcery pravdu. Po padesátce nejsou cévy kvůli útlumu tvorby estrogenů chráněny před aterosklerózou a riziko úmrtí na kardiovaskulární nemoci je takřka stejné jako u mužů. Cigarety jsou další zátěží. A zvyšují riziko vzniku snad všech nádorů.
… a cvič
I v tomto bodě se vyplatí dát na mladší generaci. Fyzická námaha zvedá hladinu HDL cholesterolu, který našim cévám brání kornatět. Prací svalů také střídavě napínáme jejich úpony. Ty stimulují kost k obnově. Pravidelné cvičení tedy dokáže zpomalit proces řídnutí kostí. Při volbě cvičení vezměte rozum do hrsti. Máte-li nějaké kilo navíc, buďte ohleduplná ke svým kloubům a zkuste plavání nebo akvaaerobik. Na posílení a protažení ochablého a zkráceného svalstva se hodí spíš pilates nebo powerjóga. Výborné je samozřejmě i intenzivnější aerobní cvičení, ale to radši konzultujte s lékařem. Nejdostupnějším a nejpřirozenějším sportem je však chůze. Dopřejte si jí aspoň půl hodiny denně. A svižně.
Výtek dcer je samozřejmě mnohem víc. V naprosté většině je matky slyší, protože dcerám na nich velmi záleží. Chtějí mít matky takřka… dokonalé. Ale copak to jde? V tom věčném shonu? Možná že i na tom něco bude. Více času stráveného aktivním odpočinkem zvedá hladinu endorfinů – "hormonů štěstí", a tedy i náladu. A je starou pravdou, že psychická pohoda a fyzické zdraví jsou spojené nádoby.
(ela)