Nebojte se očkování u dětí aneb Klíšťová encefalitida ohrožuje i naše nejmenší
Od jakého věku lze očkovat proti klíšťové encefalitidě? Je dávka očkovací látky pro dítě stejná jako u dospělého? A jak lze psychicky připravit malé dítě na toto očkování?
To jsou některé z mnoha otázek, které nejednomu rodiči vytanou v mysli, když přemýšlí, jakými nepovinnými vakcínami nechat svoje ratolesti naočkovat.
Proč očkovat i malé děti a jak to funguje?
Očkování je cestou, jak ochránit dítě proti infekční nemoci. Připraví dětské tělíčko a jeho imunitní systém na dobu, kdy přijde v budoucnu s infekční nemocí do styku. Děti se sice rodí již s nějakou základní imunitou, která je dále posilována kojením, přesto na zákeřnější infekční nemoci nestačí. Z tohoto důvodu jsou pro taková onemocnění očkování vlastně vymýšlena. Bezpečnost je zaručena rozsáhlým testováním. Pokud není nějaká vakcína bezpečná, nedostane u nás povolení.
Kdy nejdřív lze dítě očkovat a jaká je určená dávka?
Vakcína proti klíšťové encefalitidě (KE) se podává dětem starším jednoho roku. Ve zcela výjimečných případech lze očkovat i dítě mladší, a to ve věku alespoň 6 měsíců. Tím je např. zvýšené riziko přenosu infekce z nejrůznějších důvodů, např. z matky na dítě. Ale i v takovýchto případech se očkuje dětskou verzí vakcíny. Na rozdíl od dospělé dávky (0,5 ml) je dětská dávka vakcíny poloviční (0,25 ml) a dává se všem dětem do 16 let věku.
Očkování má smysl jako prevence, po přisátí klíštěte již nestihne pomoci Naočkovat dítě těsně po přisátí klíštěte (expozici), protože ho chcete ochránit před případným onemocněním KE, se nedoporučuje. Tato tzv. postexpoziční profylaxe prostě není účinná. Po očkování totiž pár týdnů trvá, než je dosažena plná ochrana proti KE. Inkubační doba onemocnění (od přisátí klíštěte k vypuknutí nemoci) bývá zpravidla kratší. Očkování by poté stejně nemělo smysl. Jedinou možností je tedy nečekat, až se klíště na dítě přichytí, ale naočkovat ho preventivně předem.
Jak dítě na očkování psychicky připravit
To, že se dítě očkování brání, není důvod, abychom to vzdali. Očkovat nelze jen při horečce, alergii, křečích a jiných problematických stavech dítěte. Dalším důvodem může být oslabená imunita při léčbě rakoviny, při HIV nebo AIDS. Snažte se dítě nestresovat předem a nezmiňujte se před ním o očkování nebo o injekci. Dítě si musí připadat, jako když jde na běžnou kontrolu. Uklidnění a vysvětlení pomáhá jen u klidných dětí, které se u lékaře nebojí. Pokud je dítě u lékaře vždy rozrušené, nemá cenu v ordinaci chodit kolem horké kaše, ale raději aplikaci vakcíny co nejvíce urychlit. Uklidňovat dlouze dítě, že to jen trochu zabolí a nebude to trvat, či jinak očkování takovému dítěti vysvětlovat, nemá úspěch. Dítě, které se injekce bojí, se bude bát stejně. Pokud se vám nepodaří dítě uklidnit a očkování se nedá provést, nemusíte zoufat. Pokus o naočkování se dá kdykoli později zopakovat. I pokud jste propásli termín očkování. Lépe později než nikdy.
(ercp)
Zdroj:
https://help.indiamart.com/