V současnosti jsou v České republice dostupné dva léčivé přípravky, které se u vybraných diagnóz aplikují injekčně přímo do oka, starší z nich byl schválen před 12 lety, novější pak v roce 2012. Už samotná délka aktivního používání těchto léčiv potvrzuje jejich přínos. Mnoho publikovaných odborných studií hodnotí nejen jednotlivé aspekty této léčby, ale jsou i důležitým zdrojem informací o přímé zkušenosti lékařů s ní.
Publikované zkušenosti ze zahraničí
Původně byla biologická léčba určena pouze pro pacienty s věkem podmíněnou makulární degenerací, ale úspěšně se rozšířila i do dalších indikací – diabetického makulárního edému, myopické chorioidální neovaskularizace a makulárního edému v důsledku okluze retinální žíly. Jaký je jejich dlouhodobý účinek? Ostrost zraku celkem 2072 pacientů s chronicky aktivní nemocí posuzovali na německé oční klinice po 5 letech aplikování nitroočních biologik. U více než poloviny zákroků zaznamenali stabilizaci ostrosti zraku, ztrátu ostrosti zraku po dané době uvedli nejčastěji, v 5 % případů, pacienti s věkem podmíněnou makulární degenerací. Jiná americká klinika sledovala bezpečnost nitroočních injekcí analýzou počtu pacientů, kteří léčbu přerušili. Nejčastějším důvodem k tomu bylo zhoršení zraku v léčeném nebo i neléčeném oku, probleskování v oku, bolest nebo podráždění v neléčeném oku. Za 4 roky se podobné případy objevily u necelých 7 % pacientů. Autoři studie navíc připomínají, že tým odborníků dokáže většině možných komplikací účinně předejít.
Mezi lékaři panuje spokojenost
Evropská společnost specialistů na léčbu sítnice (EURETINA) potvrzuje, že zavedení biologické léčby nemocí sítnice významně zlepšilo stav mnoha pacientů, a zdůrazňuje, že včasné zahájení léčby je pro její úspěch zásadní. Velký význam má proto edukace občanů zabraňující odkládání návštěv očního lékaře.
Oční lékaři, kteří mají s biologickou léčbou zkušenosti, připomínají, že na rozdíl od jiných druhů léčby biologická léčba nepoškozuje zdravé buňky a díky aplikaci přímo do oka má minimum nežádoucích účinků a závažnější oční komplikace se vyskytují jen vzácně. U mnoha pacientů tak jde o opravdu revoluční řešení.
(mir)
Zdroje:
Wecker T., EHLKEN C., BÜHLER A. et al. Five-year visual acuity outcomes and injection patterns in patients with pro-re-nata treatments for AMD, DME, RVO and myopic CNV. Br J Ophthalmol 2017; 101: 353–359.
ATCHINSON E. A., OMAR A. F., IEZZI R. Outcomes of an intravitreal injection clinic. Retina 2017; 37 (7): 1371–1376.
Retinal Disease in Europe. EURETINA 2017. Dostupné na: https://www.euretina.org/downloads/EURETINA_Retinal_Diseases.pdf