Česká republika zaostává v podávání biologické léčby za vyspělou Evropou: Jak dlouho ještě?
Přípravky biologické léčby se dnes používají v mnoha odvětvích medicíny a do nových oblastí stále pronikají. Biologická léčba je často oproti léčbě klasické výrazně účinnější, zároveň je však také dražší.
Výsledkem je, že tato léčba nemusí být dostupná pro každého a využívá se přednostně jen v těch nejtěžších případech onemocnění. Jaké jsou šance našich pacientů na tyto nejmodernější způsoby léčby? Oproti zemím západní Evropy zatím bohužel dost malé.
Drahé léky mohou znamenat levnější léčbu
Zní to jako paradox, ale mnohé evropské země si již ověřily, že je to skutečně tak: když relativně drahou biologickou léčbu dostane pacient včas, vyhne se mnoha zdravotním komplikacím, jeho dlouhodobý stav bude výrazně lepší a nestane se z něj pasivní příjemce invalidního důchodu. Celkový čas strávený na lůžkách zdravotnických zařízení bude kratší, a tak i léčba bude ve výsledku stát méně.
Evropské země, které tuto rovnici již pochopily, se biologickou léčbu snaží podporovat:
- Běžně se těmito moderními postupy v západních zemích léčí až 25 % pacientů (ve Spojených státech je to dokonce 40 %).
- U nás na biologickou léčbu dosáhne jen asi 6 % všech možných zájemců.
Chronicky nemocní lidé závislí na sociálních dávkách však nakonec vyjdou státní pokladnu dráž než kvalitní biologická léčba. Zdá se proto, že české zdravotnictví ve schopnosti racionálně ekonomicky uvažovat zatím za Evropou zaostává.
Zdravotnictví je kvalitní, ekonomické myšlení pokulhává
V České republice není problém se zaváděním biologické léčby ze strany zdravotníků. Jsou u nás k dispozici stejné přípravky biologické léčby jako v jiných evropských zemích (i když obchodní názvy léků se mohou lišit, jedná se o stejné účinné látky). Také české doporučené postupy pro využití biologické léčby v různých oblastech medicíny jsou dobře a podrobně propracované.
Problémem je tedy neochota zdravotních pojišťoven hradit biologickou léčbu co největšímu počtu možných kandidátů. Podle některých odborníků je na vině také fakt, že prostředky do zdravotnictví a sociálního systému putují odděleně. Je proto snadné vidět náklady, které biologická léčba představuje pro zdravotnictví, a zároveň opomíjet úspory, které naopak přináší v nákladech na sociální výdaje a dávky trvale invalidním pacientům, kteří nedostali opravdu účinnou léčbu.
(vek)
Zdroje:
www.zdn.cz
www.medispot.cz
www.tribune.cz
www.zdn.cz