Biologická léčba je nákladná, ale vyplatí se
Používání nových účinných, ale nákladných léků často naráží na problémy. Na jedné straně se farmaceutické firmy snaží co nejvíce zhodnotit vývoj léků, na druhé straně pojišťovna usiluje o co nejnižší výdaje.
V mlýnici mezi nimi stojí lékař, který musí posoudit, zda je nový lék vhodný pro daného pacienta, a když ano, zda se vejde do limitu nastaveného pojišťovnou.
Léčit kvalitně a efektivně
Dnešní systém funguje tak, že za určitý balík peněz se musí vyléčit všichni pacienti, co přijdou. Lékař se snaží léčit co nejmoderněji, ale musí se vejít do limitu. Přitom platí, že drahá léčba může, ale nemusí být pro daného pacienta nejlepší. Například robotické operace jsou slibné do budoucna, ale zatím jsou výrazně dražší a trvají déle, čímž zatěžují jak pacienta, tak pokladnu. Na druhou stranu například biologickou léčbu by potřebovalo více lidí, než na ni dosáhne.
Vidět dál než na špičku nosu
Když se šetří na drahých lécích (např. biologické léčbě), nemusí to být úspora. Nejde totiž jen o cenu léků. To zdaleka nejsou celé náklady státu na nemocného. Je třeba započítat další věci: když je základní léčba neefektivní, nemocný nepracuje, dostává nemocenskou, invalidní důchod, spotřebovává další péči. To jsou další peníze navíc, které často přesahují náklady na samotnou léčbu. A to nepočítáme vliv na kvalitu života.
Je třeba myslet do budoucna. Vyplatí se, když tento rok ušetříme za drahou léčbu? Kolik lidí by ji potřebovalo? Jak moc zlepší jejich zdravotní stav? O kolik prodlouží dobu do jejich invalidizace? U nás to zatím nikdo neřeší. Například ve Švédsku ano – biologickou léčbu předepisují dvakrát více, protože vědí, že se tato investice státu vrátí a ten tak za několik let ušetří.
V dnešní době se hledají úspory všude. Aby se šetřilo opravdu efektivně, je třeba zvážit všechna hlediska. Nejen cenu léků.
(uli)
Zdroj: www.newtonmedia.cz