Proč vznikají pavoučí žilky
Pavoučí žilky vznikají nadměrným rozšířením žilek, které se běžně nacházejí v naší pokožce. Stěna těchto žilek je tvořena svalovinou, díky které jsou schopny zužovat nebo rozšiřovat svůj průměr. Tento proces je podstatou termoregulace – reakce organismu na nadbytek či nedostatek tepla.
Vlivem některých faktorů však může dojít k poruše tohoto procesu, což má za následek, že žilky ztratí schopnost regulovat svůj průměr a zůstávají trvale rozšířené, a tudíž viditelné. Zmíněné faktory jsou:
- Genetika – pokud někdo z vaší rodiny má na obličeji červené žilky, pravděpodobně je budete mít také.
- Těhotenství – hormony produkované vaším tělem během těhotenství mohou mít špatný vliv na váš obličej. Tyto změny však po porodu většinou zmizí.
- Sluneční záření – nadměrné slunění poškozuje kůži, která se stává tenčí a žilky skrze ni více prosvítají.
- Chemické látky – některé přípravky, které se nanáší na obličej, mohou poškozovat stěnu žilek a žilky samotné.
- Alkohol – způsobuje dočasné rozšíření cév. Pokud je konzumován pravidelně a ve větší míře, může být rozšíření trvalé.
- Zranění – modřiny v obličeji jsou způsobené roztržením drobných žilek. Ty se následně nemusí správně zahojit a mohou zůstat rozšířené.
Ochrana před sluncem či vysokými teplotami
Červené žilky se dají poměrně lehce odstranit, ale stejně jako u jiných potíží i zde platí, že lepší než řešit problém je zamezit jeho vzniku. Pokud budete dodržovat následující doporučení, nebudete se muset pavoučími žilkami trápit. Mezi možnosti prevence patří:
- Ochrana před sluncem – měli byste používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem a nosit pokrývku hlavy, jako je klobouk. Také byste neměli pobývat na přímém slunci v kritické době kolem poledne.
- Vyvarovat se vysokých teplot – omezit návštěvy saun, parních komor, horkých koupelí a dalších míst s vysokou teplotou okolního vzduchu. Obličej si myjte vlažnou, nikoli horkou vodou.
- Nekonzumovat látky rozšiřující cévy – mezi tyto látky patří již zmíněný alkohol, ale také například kofein (obsažený v kávě nebo čaji) a kořeněná jídla.
- Chránit si obličej – používat při sportování helmy či obličejové kryty a minimalizovat tak riziko jeho poranění.
Domácí léčba
Některé osvědčené léčebné postupy zvládnete v pohodlí domova s minimem problémů. Pokud však žilky nezmizí, neváhejte a oslovte odborníka – dermatologa, lékárníka či vyškolenou kosmetičku. Doma můžete vyzkoušet:
- Studené obklady – přikládejte si žínku namočenou v ledové vodě na kůži podrážděnou horkem či slunečními paprsky.
- Vitamin C – tento vitamín, obsažený nejvíce v citrusech nebo třeba v paprice, je důležitý pro udržení pružnosti a pevnosti vašich cév.
- Jablečný ocet – nanášený vatovým tamponem stahuje cévy a tlumí tak zarudnutí obličeje. Před aplikací na obličej ovšem nejprve na malé části kůže vyzkoušejte, zda nevyvolá podráždění.
Pomoc z lékárny
Pokud výše uvedené tzv. „babské rady“ nefungují, neváhejte vyzkoušet jeden z následujících volně prodejných léků, které vám v boji s červenými žilkami mohou pomoci.
Heparoid. Účinná látka tohoto přípravku tlumí krevní srážlivost a tím způsobuje rychlejší vstřebávání krevních výronů – červené žilky nevyjímaje. Dalším z prospěšných účinků je lokální protizánětlivé působení. Heparoid je k dostání ve formě krému, který se nanáší dvakrát až třikrát denně na postižené místo. Je ovšem důležité, aby nebyla kůže nijak porušena!
Ascorutin. Prodává se ve formě tablet, které se užívají třikrát denně. Jednou z jeho složek je vitamin C, jehož pozitivní účinky na krevní cévy jsme již v tomto článku zmiňovali. Ascorutin tedy posiluje cévní stěnu a brání jejímu kolapsu a nevratnému rozšíření, jež se projevuje právě červenými žilkami.
U obou přípravků si v případě užívání přečtěte příbalovou informaci nebo se o jejich užívání poraďte se svým lékařem či lékárníkem.
Návštěva lékaře
Pokud jste již všechny výše uvedené metody vyzkoušeli, ale bez výsledku, je namístě kontaktovat kožního lékaře, který se zabývá estetickou dermatologií. Nabídnout vám může následující varianty léčby:
Skleroterapie. Tento přístup spočívá v tom, že vám lékař injekčně vpraví do žilek v obličeji speciální látku. Následně dojde k uzávěru žilek, takže do nich již neproudí nová krev a postupně zmizí. Komplikací této metody může být mírná bolest a podráždění v místě aplikace, které ale za pár dní zmizí.
Laser. Metoda využívá velmi silný paprsek světla – laser, který ozářené cévy zničí a ty pak zmizí. Drobným úskalím je, že laserové paprsky při svém průchodu působí i na svrchní vrstvu kůže a ta pak může být podrážděná.
Intenzivní pulzní světlo. Opět využívá silný paprsek, podobně jako u laseru. Jde o světlo se specifickou vlnovou délkou, které neškodně prochází svrchními vrstvami kůže přímo k žilkám, které ničí.
Máte-li strach z červených žilek, nepodceňujte prevenci a zamezte tak jejich vzniku. Pokud vás již žilky na vašem obličeji trápí, nezoufejte – existuje řešení. Neváhejte využít některé ze zde zmíněných léčebných tipů, případně navštivte svého dermatologa.
(ver)
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321387#treatment
https://www.epiphanydermatology.com/blog/how-to-get-rid-of-spider-veins/
https://www.healthline.com/health/broken-blood-vessels-on-face#conventional-medicaltreatments
https://www.sensualite.cz/magazin/kosmeticka-radi-jak-na-cervene-zilky-a-citlivou-plet/
https://www.medaprex.cz/magazin-krasy/problemy-s-pleti/popraskane-zilky-na-obliceji-muzete-zamaskovat-i-uplne-vyzmizikovat-a1051
Příbalová informace léku Ascorutin 50 tablet
Příbalová informace léku Heparoid krém 30 g