1. Přineste si s sebou kus domova
Děti mají přirozený strach z neznámého. Cizí lidé v cizím prostředí ordinace v nich proto mohou vzbuzovat pocity ohrožení. Komfortněji se podle psychologů cítí v případě, že si s sebou na prohlídku přinesou něco svého. Vedle maminky nebo tatínka patří mezi nejčastější pomocníky plyšové a jiné hračky, dobře posloužit může i oblíbená deka nebo polštářek. Předmět je dobré sestřičkám i lékaři při vstupu patřičně představit. Spojení něčeho dobře známého s neznámým místem pomáhá nejistému dítěti ve snazší adaptaci na novou situaci.
2. Buďte upřímní
My dospělí víme, že jít k doktorovi sice nebývá zábavné, ale je to důležité. A toto poznání by mělo získat také vaše dítě. Podobně jako vy musí se i dítě na plánovanou prohlídku do jisté míry psychicky připravit. Je na vás, jaké informace se dítěti rozhodnete předat. Měli byste mu ale přiměřeně jeho věku vysvětlit, jaká vyšetření či zákroky ho čekají, jak probíhají a k čemu jsou třeba. Důležité je také vhodné načasování takové zprávy. Oznámit dítěti, že právě vyrážíte k lékaři, v něm pravděpodobně vyvolá pocit ohrožení. Na druhou stranu hovory o prohlídce týdny před jejím termínem, nebo dokonce její oddalování napomáhají rozvoji takzvané anticipační úzkosti (úzkosti z očekávání něčeho, co má teprve přijít).
3. Zbavte je nejistoty
Starší děti před návštěvou pediatra nejvíce zajímá, zda budou očkovány, či nikoliv. Nejistotu přitom mohou snášet daleko hůře než informaci, že očkování bude skutečně provedeno. Informujte se proto vy sami, co všechno je na následující kontrolu u lékaře naplánováno, abyste nejistotě včas zabránili.
4. Rozptýlení při čekání
Doba strávená v čekárně se někdy může pěkně protáhnout. Korzující personál v bílých pláštích, nervozita čišící z ostatních dětí a někdy i pláč ozývající se z ordinací vede ke stupňující se úzkosti rodiče i dítěte. Nezapomeňte se proto vybavit něčím, co vaše dítě při čekání bezpečně rozptýlí. Efektivní může být i společné zpívání, recitování básničky, hraní slovního fotbalu a podobně. Skvělé je, pokud se vám podaří s dítětem zavzpomínat na nějaký hezký společný zážitek a do hovoru při vstupu do ordinace zapojit i samotné zdravotníky.
5. Předejděte bolesti
Bezesporu tím nejobávanějším momentem lékařské prohlídky je bolestivý zákrok, jakým je nejčastěji očkování nebo odběr krve. Pokud je proveden nešetrně, může v dítěti podnítit strach z bílých plášťů po celý zbytek života. Před každým takovým zákrokem je namístě dítěti vysvětlit, co a proč ho čeká. Vhodné je také využít přinesenou hračku a na ní vše předem ukázat. Úlevné bývá pro dítě zjištění, že víme o jeho strachu, který je přirozený. Dospělí také mívají strach a společně se ho pokusíme zvládnout. V dnešní době se s úspěchem využívá znecitlivující krém, který bolest minimalizuje. Nanáší se předem na místo plánovaného vpichu a je bezpečný i pro ty nejmenší.
6. Zasloužená odměna
Každé dítě by mělo být za svou odvahu a dobrou spolupráci během vyšetření patřičně odměněno. Někteří lékaři mají ve svých ordinacích k dispozici drobné hračky nebo obrázky, aby dítě potěšili ještě na místě. Mnoho rodičů sází na pozitivní motivaci a dítěti již předem slibují, co všechno po dobře zvládnuté prohlídce společně podniknou. Odměna však nemusí být zdaleka jen materiální povahy. Dítě potřebuje slyšet prostou pochvalu a slovní ocenění za to, jak bylo šikovné.
7. Buďte svým dětem vzorem
Řada rodičů bohužel přenáší na děti své vlastní obavy. Bylo by chybou chtít po dítěti spolupráci u lékaře, pokud před ním své vlastní preventivní prohlídky znevažujete, nebo dokonce strachy „vyšilujete“. V některých případech může být dokonce přínosné vzít své dítě s sebou na vlastní prevenci u praktického lékaře nebo plánovaný odběr krve.
(veri)
Zdroj:
https://www.rasmussen.edu/degrees/nursing/blog/fear-of-the-doctor/