Víte, jak vybrat správný repelent pro děti?
Období nepříjemných štípanců opět začíná. Po odpuzovačích hmyzu sáhne většina rodičů, než se s potomky vydá na výlet do přírody. Umíte vybrat ten nejlepší a správně ho použít?
Repelenty jsou účinné a bezpečné, a to i pro děti, musí se však respektovat doporučený způsob aplikace. Vybrat si můžete z mnoha různých forem těchto produktů, od sprejů až po krémy či tuhé varianty. Americká pediatrická akademie připravila přehled repelentů i rady, jak odpuzovače hmyzu aplikovat a čemu se vyhýbat.
Ochrana na dvě hodiny i několik dní
- Repelenty s DEET (chemická látka diethyltoluamid) jsou nejrozšířenějším typem a jejich účinek trvá 2–5 hodin. Koncentrace DEET se pohybuje mezi 10 a 30 %. Vyšší množství nezvyšuje účinek repelentu, ale prodlužuje dobu trvání ochrany. Děti by měly používat produkty s maximálně 30% DEET.
- Přípravky s icaridinem působí 3–8 hodin, v závislosti na koncentraci účinné látky. Pokud mají vaše děti citlivou kůži a po použití repelentu máte podezření na místní alergickou reakci, omyjte podrážděné místo mýdlem a vodou.
- Výrobky s esenciálními oleji z citronové trávy, cedru či eukalyptu chrání před hmyzem přibližně 2 hodiny. Svou délkou ochrany tak odpovídají nejslabším přípravkům s DEET.
- Repelenty s permethrinem by neměly přijít do styku s kůží ani dětí, ani dospělých. Používají se na oblečení a na vybavení, jako jsou stany či spacáky. Na oděvu vydrží několik dní. Produkty s touto látkou jsou účinné i proti klíšťatům.
Nanášíte repelent správně?
- Odpuzovače hmyzu aplikujte na kůži či oblečení jen v otevřeném venkovním prostoru, abyste se přípravku nenadýchali ani vy, ani vaši potomci.
- Repelenty nepoužívejte na vnitřní stranu oblečení, nanášejte je pouze zvenku.
- Nepřekračujte množství doporučené v návodu, účinnost přípravku tím nezvýšíte.
- Přípravky ve spreji nikdy nestříkejte dětem přímo na obličej. Vždy si nejdříve dejte přiměřené množství na ruce a pak naneste potomkovi na tvář. Na těle se vyhýbejte podrážděným nebo poraněným místům.
- U dětí do 2 měsíců věku byste repelenty neměli používat vůbec.
Kontrola je nutná vždy!
Pamatujte, že repelenty pomáhají proti kousavému hmyzu (komáři, klíšťata, mouchy a další), nikoliv proti bodavému, jako jsou včely, vosy či sršni. Bez ohledu na to, jaký přípravek a kolikrát jste ho během dne použili, vždy po návratu domů prohlédněte děti i sebe. Hlavně kvůli přisátým klíšťatům, která mohou zanechat daleko horší následky než jen svědivý štípanec.
(pak)
Zdroj: www.healthychildren.org/English/safety-prevention/at-play/Pages/Insect-Repellents.aspx