Pít jen s rozumem
Příjemné účinky alkoholu se začnou poměrně brzy po jeho požití vytrácet. Ty negativní se však začnou u každého pravidelného konzumenta alkoholu dříve či později objevovat. A to i u takového, který pije třeba jen jedno pivo denně. Čím více pak člověk pije, tím větší negativní dopad má alkohol na jeho zdraví. Pravidelným pitím alkoholu se lidský organismus poškozuje, a to jen nejen po tělesné, ale i duševní stránce.
Trpí celé tělo
Alkohol dokáže v lidském těle napáchat neuvěřitelné škody. Často se v souvislosti s ním mluví o poškození jater a mozku, ale užívání alkoholu je spojeno také s výskytem depresí a některých druhů rakoviny. Alkohol totiž poškozuje prakticky každou část těla. Co všechno tedy negativně ovlivňuje?
- Krevní tlak. Příliš mnoho alkoholu nezdravě zvyšuje krevní tlak. Vypijete-li tři drinky na posezení, váš krevní tlak se dočasně zvýší. Pokud pijete alkohol dlouhodobě a pravidelně, zvýší se i váš krevní tlak dlouhodobě. S vysokým tlakem roste riziko mrtvice a dalších onemocnění. Pokud by pravidelní pijáci alkoholu chtěli svůj tlak snížit, měli by postupně snižovat i dávky alkoholu v průběhu jednoho až dvou týdnů.
- Cukr v krvi. U pacientů s cukrovkou dokáže alkohol způsobit jak vzestup (hyperglykémii), tak i pokles (hypoglykémii) hladiny krevního cukru. Obecně se proto diabetikům doporučuje pít alkohol jen příležitostně a v malých dávkách. Navíc jen v případě, že je jejich hladina cukru v krvi díky léčbě pod kontrolou. U těžkých pijáků navíc snižuje nadměrná konzumace alkoholu účinek inzulinu, což vede k vysoké hladině cukru v jejich krvi.
- Zvýšený cholesterol. Studie ukázaly, že konzumace malého množství alkoholu má pozitivní účinek na „dobrý“ HDL cholesterol. Na druhou stranu jeho nadměrné pití způsobuje vysokou hladinu „zlého“ LDL cholesterolu. S ní pak roste riziko vzniku onemocnění srdce a cév, jako jsou například mrtvice či infarkt.
- Pozor na kombinaci s léky. Existuje celá řada léků na předpis i těch volně prodejných, které nesmíte kombinovat s alkoholem, protože jinak vám hrozí vážné zdravotní obtíže, jako je poškození jater. Mezi rizikové patří například léky proti chřipce a nachlazení, léky proti alergiím, některá antibiotika nebo antidepresiva. Pokud tedy užíváte nějaké léky a chcete si dát skleničku alkoholu, raději si předem přečtěte příbalové informace nebo se poraďte se svým lékařem či lékárníkem.
(hah)
Zdroje:
https://www.quitalcohol.com/the-truth-about-what-alcohol-does-to-your-body.html
https://www.webmd.com/diabetes/guide/drinking-alcohol
https://www.drinkaware.co.uk/alcohol-facts/health-effects-of-alcohol/effects-on-the-body/alcohol-and-sugar/
https://onlinedoctor.superdrug.com/alcohol-and-cholesterol.html
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/expert-answers/blood-pressure/faq-20058254
https://www.verywellmind.com/mixing-alcohol-and-medication-harmful-interactions-67888
https://www.drugs.com/article/medications-and-alcohol.html