Poškozené nervy
Například ženy s cukrovkou trpí podle provedených výzkumů úniky moči dvakrát až čtyřikrát častěji než zdravé ženy. Příčinou těchto obtíží jsou poškozené nervy. Jejich zhoršená funkce v důsledku vysokého krevního cukru, tzv. diabetická neuropatie, se totiž může projevit i v pleteni nervů pánevního dna a vést k problémům s únikem moči. V závažných případech se v závislosti na tomto poškození může objevit i inkontinence stolice.
Buďte o krok napřed
Nervy nejsou závislé na naší vůli, proto když přestanou správně fungovat, situaci lze již těžko napravit. Jejich poškození je tedy nejlépe předcházet udržováním krevního cukru v normě. Obézní jedinci mohou obtíže zmírnit tím, že se jim podaří zhubnout alespoň pár kil.
Jak poznat riziko?
Jak velkému riziku své nervy v dlouhodobém měřítku vystavujete, poznáte především z hladiny tzv. glykovaného hemoglobinu. Jedná se o červené barvivo, na které se navázal krevní cukr. K navazování cukru na hemoglobin dochází, když je hladina krevního cukru dlouhodobě vysoká. Naopak když se nemocnému daří udržet hladinu krevního cukru dlouhodobě v normě, hladina glykovaného hemoglobinu je nízká. Navíc pokud se krevní cukr na hemoglobin naváže, hrozí, že se naváže také přímo na nervy. Z těchto důvodů by si měl každý pacient s cukrovkou hladinu glykovaného hemoglobinu nechat pravidelně kontrolovat svým diabetologem. Jen tak lze totiž mít jistotu, že vás vaše cukrovka nepřekvapí nečekaným únikem moči.
(luko)
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/diabetes/incontinence
https://www.type2nation.com/treatment/lets-talk-about-incontinence-and-diabetes/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2848400/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4855120/