Vlády i světové organizace jsou na pandemii připraveny – alespoň teoreticky
Strach z ptačí chřipky přichází nárazově. Vlny strachu vytvářejí především sdělovací prostředky, proto ptačí chřipka vzbuzuje obavy zejména tehdy, když se zrovna nikde důležitého neděje.
Odborníci na chřipku nikdy nespí
Přesto se stále mezi námi nacházejí lidé, kteří mají dohled nad ptačí chřipkou v popisu práce, a to každý den – nejen v době, kdy média děsí palcovými titulky o hrozbě této nemoci. Světová zdravotnická organizace (World Health Organization – WHO) a mnoho jednotlivých států světa mají pro případ chřipkové pandemie vypracované takzvané „pandemické plány“, které mimo jiné popisují i to, jak se hrozící chřipkové pandemii můžeme co nejúčinněji bránit. Ideálně ještě předtím, než propukne ve své plné síle.
#IMG#Pandemický plán WHO pochází z roku 2005, kdy byl podstatně zrevidován a přepracován původní plán z roku 1999. Nejnovější verze pandemického plánu České republiky pochází z roku 2004, nebere tedy nejnovější poznatky WHO v potaz.
Protipandemická opatření
Pandemické plány vesměs rozdělují průběh chřipkové pandemie do několika fází a každá fáze má své specifické úkoly, na které je třeba se zaměřit.
První ze základních tří fází je fáze interpandemická (neboli období mezi jednotlivými pandemiemi), kdy není mezi lidmi pozorován žádný nový nebezpečný typ chřipkového viru. V této „mezipandemické“ fázi je riziko pandemie velmi malé.
Po interpandemické fázi může nastoupit „fáze hrozící pandemie“. To je období, ve kterém se celá naše populace nachází nyní. U člověka byla potvrzena přítomnost nového viru, avšak smrtící infekce přichází vždy pouze od nakaženého zvířete. Virus ještě není schopen šířit se z jednoho člověka na druhého. Během fáze hrozící pandemie virus stále mutuje a jeho schopnost šíření z člověka na člověka se zvyšuje. Nakonec se může šířit i mezi lidmi, avšak jen v relativně uzavřených oblastech či komunitách. Tehdy již existuje podstatné riziko pandemie a rozvoj poslední – pandemické fáze.
Než se „fáze hrozící pandemie“ přesune do pandemické fáze, je potřeba co nejpřesněji identifikovat nový virus a vyvinout očkovací látku, která bude co nejlépe odpovídat konečné podobě smrtícího viru. Jen tak můžeme co nejvíce omezit pandemii ptačí chřipky, proti které lidstvo nemá protilátky.
(vek)
Zdroj: Stránky WHO a její pandemický plán pro případ chřipkové pandemie