Vlašské ořechy snižují hladinu cholesterolu
Při dietě se obecně ořechy příliš nedoporučují, protože jsou tučné a kalorické. Dle posledních výzkumů se ale ukázalo, že vlašská jádra mají kromě vynikající chuti i prospěšný vliv na zdraví – snižují totiž hladinu cholesterolu, čímž blahodárně působí na naše srdce.
Zdravé mlsání
Vlašské ořechy obsahují velké množství omega3-mastných kyselin a fytosterolů. Mají dokonce až pětinásobné množství omega3-mastných kyselin než ostatní druhy ořechů. Stačí tedy zkonzumovat hrst těchto jader denně a účinek na hladinu cholesterolu v krvi by se měl projevit. A co že je to za látky?
- Omega3-mastné kyseliny jsou zdraví prospěšné tuky, které snižují v krvi hladinu triacylglycerolů a LDL-cholesterolu (zlého cholesterolu). Tím zpomalují nástup aterosklerózy a poškození cév.
- Fytosteroly mají též příznivý vliv, hlavně na snížení hladiny LDL-cholesterolu v krvi.
Kromě výše uvedených zdraví prospěšných látek obsahují vlašská jádra navíc také řadu vitamínů (především E a B), vlákninu a stopové prvky.
Tipy pro váš jídelníček
- Snídaně: jogurt s ořechy, cereální müsli s ořechy zalité mlékem, tvaroh s medem a ořechy.
- Svačina: hrstička ořechů či kousek ořechové bábovky.
- Oběd: ořechy mohou zajímavě dochutit maso, mohou být součástí přílohového salátu nebo základem dezertu.
- Svačina: ovocný salát s vlašskými ořechy, směs ořechů obsahující vlašská jádra.
- Večeře: zeleninový salát s modrým sýrem a ořechy, rozpečený hermelín s jádry a medovou zálivkou, sýrový talíř s ořechy.
Jak je vidět, využití ořechů v kuchyni je velmi široké, stačí zapojit fantazii. Nezapomínejte ale na poměrně vysokou kalorickou hodnotu vlašských jader – ve 100 g je více než 2 500 kJ, což představuje zhruba třetinu celodenního doporučeného kalorického příjmu pro dospělého člověka. Snažte se je proto kombinovat se zeleninou a jinými nízkokalorickými potravinami.
(vesa)
Zdroj: http://cholesterol.about.com/od/treatments/a/walnut.htm