Vliv měsíce na lidské zdraví: potvrzeno zatím jen u spánkového cyklu
Běžná zkušenost mnoha lidí byla nedávno vědecky potvrzena: když je měsíc na obloze v úplňku, spíme méně vydatně a kratší dobu. Na vině však pravděpodobně není měsíční záře ani slapové jevy, ale naše vlastní biologické hodiny, které jsme zdědili po předcích.
Běžná zkušenost mnoha lidí byla nedávno vědecky potvrzena: když je měsíc na obloze v úplňku, spíme méně vydatně a kratší dobu. Na vině však pravděpodobně není měsíční záře ani slapové jevy, ale naše vlastní biologické hodiny, které jsme zdědili po předcích.
Měsíční hodiny v nás
Podle vědců máme ve svých genech zabudované vnitřní hodiny registrující fázi měsíce. Tyto hodiny nám nedovolí tvrdě usnout v noci, kdy svítí úplněk, tak jako to nedovolily ani našim dávným předkům. Ti se tak totiž za jasných nocí naplno osvětlených měsícem mohli stát snadnou kořistí dravců.
Úplněk: delší usínání, kratší spánek
Za nocí, kdy je měsíc v úplňku, spí člověk hlubokým spánkem v průměru o 30 % méně než obvykle a také mu trvá přibližně o pět minut déle, než usne. I když se mu to nakonec podaří, spánek za takové noci je průměrně o dvacet minut kratší. Podle vědců za to alespoň částečně může hormon melatonin, který normálně navozuje ospalost a řídí pravidelné střídání spánku a bdění. Uvolňování melatoninu se tedy nejspíš řídí také měsíčními hodinami.
(Ne)plodná podle Luny?
Zatímco vliv měsíce na spánek se zdá být prokázaný, další jeho účinky na lidské zdraví jsou přinejmenším sporné. I když na druhou stranu je možné, že starobylé tradice mají nakonec pravdu a vliv úplňku se u člověka projevuje také některým z následujících způsobů.
- Plodnost – protože průměrný menstruační cyklus ženy je stejně dlouhý jako lunární cyklus, jsou někteří lidé přesvědčeni o tom, že fáze měsíce má vliv na ženskou plodnost. Především úplněk pak prý plodnost zvyšuje a zároveň zvyšuje i pravděpodobnost, že bude počat potomek mužského pohlaví.
- Porod – nejenom fanoušci esoterických nauk, ale i někteří porodníci tvrdí, že v době, kdy je měsíc v úplňku, se rodí více dětí. Velké studie provedené na toto téma však nepřinesly žádné důkazy o tom, že je to pravda.
- Krevní ztráty – kromě porodníků své oči na noční oblohu upírají i někteří chirurgové, protože měsíc v úplňku prý zvyšuje riziko těžkých krevních ztrát například při komplikovaných operacích. Před časem se ale tomuto zajímavému tvrzení vysmáli ve svém oficiálním prohlášení například britští chirurgové.
- Agresivita – především lidé s psychickým onemocněním prý mají během úplňku větší sklony k agresivnímu chování. Seriózní vědecké důkazy, které by toto tvrzení podpořily, však chybí.
I když jak se ukázalo na příkladu se spánkem, měsíc může mít na lidské zdraví a chování určitý vliv, všelijaké „zázračné“ měsíční diety a recepty na zaručeně šťastný život podle fází měsíce jsou téměř jistě falešné. Zdroje svých zdravotních obtíží i cestu k jejich vyléčení bychom rozhodně měli hledat jinde než na nočním nebi.
MUDr. Helena Janíčková
Odborník uLékaře.cz
Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/health/article-2377915/A-moon-DOES-affect-sleep--inner-caveman.html