Vodní dýmka, nebo cigarety, rizika vyjdou na stejno
Mnoho lidí věří, že pokud kouří tabák prostřednictvím vodní dýmky, není tento zlozvyk nebezpečný. Jak ale vědci prokázali, opak je pravdou – na způsobu, jakým kouříte, nezáleží.
Mnoho lidí věří, že pokud kouří tabák prostřednictvím vodní dýmky, není tento zlozvyk nebezpečný. Jak ale vědci prokázali, opak je pravdou – na způsobu, jakým kouříte, nezáleží. Zdravotní rizika jsou stále srovnatelná jak u cigaret, tak u dýmky běžné i té vodní.
Nebezpečná krása
Princip vodní dýmky spočívá ve filtraci a ochlazování vzduchu přes vodní filtr. Tabák se spaluje v nádobce pro to určené a tento kouř se podtlakem, který vytváří uživatel svým kouřením, dostává do nádoby dýmky, tzv. karafy. Zde projde přes přítomnou tekutinu (vodní filtr), čímž se kouř částečně očistí a ochladí. Tento finální "produkt" pak kuřák vdechuje. Co ještě známe o tomto předmětu?
- Vodní dýmka byla vynalezena nejspíše v Indii, odkud se rozšířila po celém světě – oblíbená je především v arabských zemích.
- Díky ní lze kouřit různé druhy tabáku s různými příchutěmi.
- Z jedné vodní dýmky může kouřit více lidí najednou, pro což je často vyhledávaným zpestřením především různých setkání a večírků, hlavně mladých lidí.
- Mnoho exemplářů je velmi zdobných a jsou to malá umělecká díla.
Ničím neprospívá
Škodlivost vodní dýmky je srovnatelná se škodlivostí cigaret. Z několika výzkumů, které vědci provedli, vyplývá, že kuřáci vodní dýmky mají plíce poškozené stejně jako milovníci cigaret. Při rozboru dýmu z vodní dýmky se ukázalo, že dehet a další karcinogenní látky (způsobující rakovinu) jsou v něm obsaženy též, a to v některých případech dokonce ve větším množství než v kouři z cigaret.
Zdravé je jen nekouřit
Jak se ukazuje, skutečně neexistuje zdravé kouření. Pokud jste pravidelnými uživateli vodní dýmky, ničíte si zdraví a dá se předpokládat, že se u vás časem objeví různé zdravotní obtíže. Chcete-li s tímto zlozvykem přestat, nikotinové náhražky pro vás mohou být velkou pomocí, stejně jako pro kuřáky cigaret. Poraďte se o možnostech se svým lékařem nebo si ve svém okolí najděte organizaci, která se odvykáním kouření zabývá.
(vesa)
Zdroj: www.sciencedaily.com